Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abonament telefon mobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abonament telefon mobil

Buna seara,

Se pot incheia abonamente de telefonie mobila pe asociatia de proprietari pentru a fi folosite de presedinte si administrator?

Teoretic daca exista decizia comitetului executiv ,in temeiul disp art 17 al b din HG nr 1588/2007,pot fi incheiate conventii/contracte furnizare servicii
Practic ,activitatea atat a presedintelui de asociatie cat si a administratorului de imobil nu necesita si nu justifica detinerea de contract telefonie mobila incheiat pe asociatia de proprietari
Astfel de contract mai de vreme sau mai tarziu va genera suspiciuni si interpretari din partea proprietarilor referitor la necesitatea,oportunitatea si beneficiul platitorilor
Va multumesc pentru raspunsul prompt.

Daca inteleg eu corect in conditiile in care comitetul ar hotara acest lucru cele mai practica solutie ar fi fie cartela telefonica fie includerea acestui cost in salariul platit persoanelor mentionate.

Stimate domn,
Oricat de mica ar fi asociatia, este nevoie de telefon. Ca este pe banii admi-ului, al presedintelui sau al as. prop. Dvs. decideti.
Exemplu, asociatia noastra are in componenta 504 ap. Avem la asociatie instalat un telefon fix (Romtelecom) + internet, iar toti ceilati membri ai conducerii si administratorul au telefoane mobile personale. Nu cred ca se mai pune problema suspiciunilor de care vorbiti atata timp cat acum se practica peste tot factura cu desfasurator de convorbiri. Deci este o chestiune de decizie a com. executiv cum doriti sa decontati acel telefon pe care va recomand sa-l achizitionati pe numele as. prop., asa ca sa nu fie discutii. Anexati si desfasuratorul de convorbiri ori fixati o anumita suma ce nu poate fi depasita si rezolvati problema.