Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale achizitionare auto second -hand
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

achizitionare auto second -hand

buna ziua ,
as vrea sa achizitionez o masina utilitara second -hand din Germania pe firma in valoare de 2000 EUR , va rog sa ma ajutati cu informatile necersare privind costurile de taxe si tva , cum pot sa o achit cash sau op , mai concret cat ma costa si ce taxe sunt aferente achizitionarii masinii .
va multumesc !
In primul rand, ar trebui sa stim daca sunteti PF sau PJ.
sunt persoana juridica.
Puteti sa achitati cum doriti.Sa aveti la dvs actele firmei in original.Nu se platesc taxe vamale si nici tva daca achizitionati de la o pers.juridica.Trebuie sa faceti dovada transportului si introducerii bunului in tara.