Forum Discuţii juridice Executare silită plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

plata cheltuieli de judecata

in cazul in care mi-a fost respinsa plangerea adresata instantei impotriva ordonantei data de procuror (art.278^1) si am fost obligat la plata unei sume reprezentand cheltuieli judiciare ale partii intimate, pot fi executat silit in caz de neplata? daca da, spuneti-mi va rog care este procedura pe care trebuie sa o urmeze partea intimata pt a ma putea executa silit. multumesc !
In cazul neachitarii de buna voie,in baza hotararii judecatoresti ,partea interesata poate apela la executor judecatoresc care va demara etapele si procedura de executare silita asupra bunurilor dvs in evidenta
Binenteles ca daca instanta a dispus obligarea dvs la plata cheltuielilor de judecata, dvs aveti aceasta obligatie pe care o veti executa fie de buna-voie, fie prin executare silita.

Executarea silita se porneste de catre executorul judecatoresc la cererea creditorului, se va obtine incuviintarea executarii si se va proceda la executarea dvs printr-una din modalitatile prevazuate de lege (poprire, executare mobiliara sau imobiliara). Daca nu achitati de buna voie, ulterior veti suporta si cheltuielile de executare, inclusiv onorariul executorului judecatoresc.