Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... analize medicale vanzator magazin mixt + bufet
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

analize medicale vanzator magazin mixt + bufet

buna ziua, imi poate spune cineva ce analize trebuie pt un vanzator la magazin mixt+bufet?
pana acum se faceau analize la sange si o radigrafie la plamani.
Setul de analize efectuate sunt avizate de catre medicul specialist de medicina muncii, cu care firma dvs. are incheiat contract de prestari servicii medicale.
In HG nr. 355/ 11.04.2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, se mentioneaza in anexa, la:
Fila 128. Sectorul alimentar
1. Personalul care manipuleaza carnea cruda din unitatile de industrializate a carnii.
2. Personalul care lucreaza nemijlocit la prepararea alimentelor din bucatariile unitatilor de
alimentatie publica si colectivele din laboratoare de semipreparate culinare, de cofetarie, de
ingheatata si de bauturi racoritoare.
3. Personalul din unitatile de colectare si industrializare a laptelui.
4. Personalul din industria semiconservelor de peste si oua.
5. Restul personalului din unitatile de alimentatie publica si colectiva.
6. Restul personalului din fabricile si sectiile de preparate de carne.
7. Personalul din unitatile de imbutelierea apelor minerale si din fabricile de bauturi racoritoare.
8. Personalul din unitatile si punctele de desfacere a alimentelor, care manipuleaza alimente neambalate.
9. Personalul din fabricile de produse zaharoase.
10. Personalul din fabricile si sectiile de conserve sterilizate.
11. Personalul din industria de panificatie, a pastelor fainoase, bauturilor alcoolice.
OBS: Continutul ∫s prevederile acestei fise se aplica numai persoanelor care vin in contact
direct cu alimente neambalate.
Examen medical la angajare:
a) conform datelor din Dosarul medical (atentie: examenul tegumentelor si mucoaselor)
b) — examen coprobacteriologic
— examen coproparazitologic
— VDRL
Examenul medical periodic:
— examen clinic general — semestrial (atentie examenul tegumentelor si mucoaselor)
— examen coprobacteriologic — in trimestrul II si trimestrul III
— examen coproparazitologic — anual
— VDRL — anual
Contraindicatii:
 afectiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice (furunculoze, piodermite),
 boli infectocontagioase in evolutie pana la vindecare,
 leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive.
Da, daca ne spuneti care sint riscurile din "Fisa de identificare a factorilor de risc profesional" si daca examenul medical e la angajare sau periodic.
Se poate si pe ghicite, in cele mai multe cazuri, ca mai sus. Chiar e o practica! Mai mult sau mai putin gresita, dar ilegala sau "antilegala"!
ionion2000, utilizator
Interventie moderator.
ionion2000 a scris: " ....... Se poate si pe ghicite, in cele mai multe cazuri, ca mai sus. Chiar e o practica ! Mai mult sau mai putin gresita, dar ilegala sau "antilegala" !"

Un medic specilaist de medicina specialist, care are incheiat un contract de prestari servicii, cu un angajator, nu va putea efectua examen medical la angajare pentru noii angajati, respectiv examen medical periodic lucratorilor, daca angajtorul nu i-a pus la dispozitie fisa de identificare a factorilor de risc profesional. Sunt prevederi mentionate in HG nr. 355/ 11.04.2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor.
Mesajul dvs. ar fi avut rost daca va refereati la fisa nr. 128 mentionata in mesajul meu. Dvs. fiind de specialitate ati fi putut avea o alta parere.
Sincer ? Nu va inteleg interventiile, in sensul ca nu pricep se urmariti. Afirmatiile dvs. din comentariul postat la discutia ceasta sunt complet gratuite.
Anterior v-am sugerat sa va abtineti de la astfel de afirmatii. Ati primit si un avertisment in acest sens. Daca veti continua in acelasi stil, sunt nevoit sa propun administratorilor site-ului banarea dvs., pentru a nu crea confuzii si disconfort utilizatorilor.