avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare de nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare de nume

DACA imi schimb numele si ma dau pe numele fetei daca ma casatoresc imi pierd dreptul la mostenire de la parintii si ce am primit in scris mostenire.
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:29, 25 Februarie 2013
nu va pierdeti aceste drepturi prin schimbarea numelui
conform care-i legi din codul civil si al familiei
Schimbarea de nume nu implica dezmostenirea. Este doar o obtiune.
Art. 282
Alegerea numelui de familie
Viitorii soţi pot conveni să îşi păstreze numele dinaintea căsătoriei, să ia numele oricăruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un soţ poate să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.
Art. 311
Schimbarea numelui de familie
(1) Soţii sunt obligaţi să poarte numele declarat la încheierea căsătoriei.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume de familie ioana_d2008 ioana_d2008 La casatoria civila doresc a-mi pastra si numele meu de familie si sa il iau si pe cel al viitorului meu sot.Intrebare: Sotul meu, isi poate pastra numele sau ... (vezi toată discuția)
Nume dupa casatorie Csilla Vass Csilla Vass Buna ziua, Ma numesc Csilla Piscociu, sunt divortata si am pastrat numele de familie al fostului sot. Acum as vrea sa ma recasatoresc, sa pastrez numele ... (vezi toată discuția)
Intrebare nume Soledad719 Soledad719 M-am casatorit in urma cu 15 ani si am luat numele sotului.Sotul meu a decedat,vreau sa ma recasatoresc dar sa pastrez numele primului meu sot,se ... (vezi toată discuția)