Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare de nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare de nume

DACA imi schimb numele si ma dau pe numele fetei daca ma casatoresc imi pierd dreptul la mostenire de la parintii si ce am primit in scris mostenire.
nu va pierdeti aceste drepturi prin schimbarea numelui
conform care-i legi din codul civil si al familiei
Schimbarea de nume nu implica dezmostenirea. Este doar o obtiune.
Art. 282
Alegerea numelui de familie
Viitorii soţi pot conveni să îşi păstreze numele dinaintea căsătoriei, să ia numele oricăruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un soţ poate să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.
Art. 311
Schimbarea numelui de familie
(1) Soţii sunt obligaţi să poarte numele declarat la încheierea căsătoriei.