avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume de familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume de familie

La casatoria civila doresc a-mi pastra si numele meu de familie si sa il iau si pe cel al viitorului meu sot.Intrebare: Sotul meu, isi poate pastra numele sau fara a mai prelua si numele meu? Nu cunosc bine aceasta situatie...
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 20:27, 6 August 2012
Art. 282 din Noul Cod Civil:

Alegerea numelui de familie
Viitorii soţi pot conveni să îşi păstreze numele dinaintea căsătoriei, să ia numele oricăruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un soţ poate să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.

Puteti :)
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Sa fie cu noroc :luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui dupa casatorie andradanicolae andradanicolae Buna ziua, Doresc sa ma casatoresc anul viitor,si as dori sa va intreb care este posibilitatea prin care pot sa imi pastrez numele,dar sa il iau si pe al ... (vezi toată discuția)
Nume dupa casatorie Csilla Vass Csilla Vass Buna ziua, Ma numesc Csilla Piscociu, sunt divortata si am pastrat numele de familie al fostului sot. Acum as vrea sa ma recasatoresc, sa pastrez numele ... (vezi toată discuția)
Schimbare de nume silviu35 silviu35 DACA imi schimb numele si ma dau pe numele fetei daca ma casatoresc imi pierd dreptul la mostenire de la parintii si ce am primit in scris mostenire. (vezi toată discuția)