Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Participatie improprie, din culpa sau prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Participatie improprie, din culpa sau prin "prostire"

Buna seara. In cazul unei fapte prevazute de legea penala, privind fals in inscrisuri,inselaciune,. Este vorba de 4 persoane , din care 2 martori care au fost si ei implicati fara a cunoaste eventualele cosecinte si fara a sti ca unul dintre ei doreste sa savarseasca o infractiune prevazuta de codul penal. Bun , sa incepem prin persoana A care este un recidivist, persoana B care este o persoana care a fost prostita,iar C si D persoane care au lucrat in depozit si avand si functia de sofer. Persoana A racoleaza persoana B , i propune sa preia o societate comerciala si sa scoata instrumente de plata. Persoana B sub stresul unor datorii accepta. Doar ca A ii spune ca ar fi bine sa isi faca un buletin fals si astfel nu ii vor veni tot felul de acte si instiintari de la registru comertului, sub promisiunea ca A va prelua dupa un termen de 1 luna societatea comerciala pe numele sau,motivand ca nu poate prelua la data cumpararii societatii pentru ca el este asociat intr-o alta societate. B din greseala si din impuls actioneaza asupra cumpararii societatii comerciale ,sub un act de identitate falsa. Aceasta persoana B , nu stia, nu banuia ca persoana A va savarsi infractiuni economice,adica inselaciune. Persoana B cunoaste persoana A ca fiind un "om de afaceri' vazand ca nu are probleme cu politia, avand un depozit comercial, avand dispobili financiar. Toate au fost derulate conform intelegerii iar persoana B a fost motivata de persoana A , cu eventuale comisioane dupa vanzarea eventualelor materiale ,pe care persoana A promitea ca le cumpara la pret redus si dupa un adaos va iesi cu profit. Dupa aproximativ o luna persoana A merge cu persoana B la un notar ,unde se realizeaza vanzarea societatii comerciale si ii ramane persoanei A obligatia de a transcrie societatea. In acea luna persoana A , elibera file cec fara acoperire , se folosea de numele persoanei B la contractarea produselor. Persoana B a semnat o fila cec ,doar a semnato. Persoana B a gresit si stie ca a savarsit o infractiune facandusi un buletin fals, dar acesta nu stia ce avea de gand sa faca persoana A. Intrebarea este , Persoana B de ce este acuzata de inselaciune? daca nu a stiut ce face perosna A, ei intalninduse rar in timpul acela. si Daca persoana B poate avea participatie improprie sau din culpa. In faza de urmarire B a avut mandat de arestare pentru 29 de zile iar A, fiind recidivist( dupa cateva documentari) a fost judecat in stare de libertate iar ulterior a fugit din tara, avamd alte 2 condamnari pentru inselaciune si una pentru conducere fara permis. iar martorii , acele peroane C si D ,nu trebuiau chemati si ei la interogatoriu,la cercetari,marturii? Multumesc
Infracţiunile sunt concurente atunci când a doua infracţiune este săvârşită înainte ca pentru prima infracţiune concurentă să se fi pronunţat o hotărâre definitivă de condamnare. Dacă a doua infracţiune se săvârşeşte ulterior rămânerii definitive a hotărârii pentru prima infracţiune comisă de aceeaşi persoană, nu mai este vorba despre concurs ci despre recidivă postcondamnatorie.
Contopirea ar fi mai avantajoasă , chiar dacă se aplică spor , la recidivă sporul este mai mare.
Bun , in acest caz trebuie vazuta data fiecarei infractiuni . Se poate aplica suspendare la ambele infractiuni chiar daca se da cate 3 ani cu suspendare>?
De exemplu o infractiune a fost savarsita in 06.2010 iar doua in ala.10.2010. Pentru a doua infractiune daca se da suspendare, se poate primi si pentru prima? Precizez ca pentru prima infractiune este inca in faza de urmarire pen
dumutaadrianred, utilizator
s-au mai vazut cazuri dar din ce am observat eu instanta cred ca nu avea cunostinta ca inculpatul avea 2 dosare pe rol si asta chiar daca erau la aceeasi instanta numai ca la complete de judecata diferite.
pt a vedea daca sunt concurente infractiunile trebuie vazute datele la care s-au epuizat cele doua infractiuni si datele cand au ramas definitive pedepsele