Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Persoanele decedate si Codul Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Persoanele decedate si Codul Penal

Exista vreun articol in Codul Penal prin care se interzice comiterea de fapte penale impotriva persoanelor decedate si daca da cine este in drept sa le reprezinte apararea...?
Ar fi profanarea de morminte , pentru constatarea acestei infracţiuni se poate face o plângere sau denunţ.
Mai este şi prin codul civil ceva , în secţiunea a 4-a , respectul datorat persoanei şi după decesul său, art. 78-81.
La ce fapte penale va referiti?
olimpia_ilie a scris:

La ce fapte penale va referiti?

Pai ar fi niste acuzatii neintemeiate de hotie, vandalism si distrugere materiala aruncate asupra unei persoane decedate
Nu se pot face plangeri penale impotriva persoanelor decedate, in consecinta nu s-ar ajunge la un proces impotriva unei persoane decedate si nu are nevoie de aparare in aceasta situatie. Este de ajuns sa aduceti la cunostinta politiei faptul ca acea persoana este decedata si orice dosar se va inchide.
ContSters178374, utilizator