avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate angaja un elev care a implinit 18 ani ? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate angaja un elev care a implinit 18 ani ? (conditii)

Asa cum am scris in titlul subiectului, as dori cateva lamuriri despre posibilitatea angajarii legale cu contract de munca a unui elev care a implinit 18 ani si care este in continuare la liceu in clasa a XI-a.
Nu sunt sigur daca se poate face contract cu timp partial pe perioada nedeterminata sau se face doar de perioada vacantei (cele 60 de zile) cat si cele legate de actele de studii - cred ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:56, 26 Februarie 2013
Dupa parerea mea se poate intocmi orice tip de c.i.m...
Se poate incheia c.i.m. de la varsta de 16 ani ...

art.13 (1) C.mun. : Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
Ca acte la dosar - acte de studii - ce ar trebui sa aduca ??

Adeverinta de la liceu ???

Multumesc pentru raspunsuri ..
Adeverinta de la liceu ... va aduce ca act de studii ...

Dosarul personal al angajatului - cum se intocmeste corect
www.avocatnet.ro/content/art...

Ultima modificare: Marți, 26 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta minima de angajare Claricom Claricom Dorim sa angajam un elev de 16 ani cu program n ormal pe perioada vacantei si cu program redus in timpul scolii.Se poate?Trebuie acordul parintilor(dau ... (vezi toată discuția)
Angajare elev peste 18 ani, studii neterminate ( clasa a xi-a) mariananitu mariananitu Buna ziua, Firma de transporturi doreste sa angajeze un elev pe perioada vacantei, pentru dispecer transport intern. Ce documente trebuie sa prezinte ... (vezi toată discuția)
Bună seara! pentru un elev care a împlinit vârsta de 18 ani, ... Sofia2000 Sofia2000 Bună seara! Pentru un elev care a împlinit vârsta de 18 ani, dar care este incă la școală, în clasă a XI a, ce act de studii ii trebuie pentru angajare ... (vezi toată discuția)