Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate angaja un elev care a implinit 18 ani ? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate angaja un elev care a implinit 18 ani ? (conditii)

Asa cum am scris in titlul subiectului, as dori cateva lamuriri despre posibilitatea angajarii legale cu contract de munca a unui elev care a implinit 18 ani si care este in continuare la liceu in clasa a XI-a.
Nu sunt sigur daca se poate face contract cu timp partial pe perioada nedeterminata sau se face doar de perioada vacantei (cele 60 de zile) cat si cele legate de actele de studii - cred ?

Multumesc
Dupa parerea mea se poate intocmi orice tip de c.i.m...
Se poate incheia c.i.m. de la varsta de 16 ani ...

art.13 (1) C.mun. : Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
Ca acte la dosar - acte de studii - ce ar trebui sa aduca ??

Adeverinta de la liceu ???

Multumesc pentru raspunsuri ..
Adeverinta de la liceu ... va aduce ca act de studii ...

Dosarul personal al angajatului - cum se intocmeste corect
www.avocatnet.ro/content/art...

Cornel Vasile, Consilier juridic