Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Pentru un elev care a împlinit vârsta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Pentru un elev care a împlinit vârsta de 18 ani, ...

Bună seara! Pentru un elev care a împlinit vârsta de 18 ani, dar care este incă la școală, în clasă a XI a, ce act de studii ii trebuie pentru angajare pe perioadă determinată, pe perioada vacanței? Am înțeles că în contractul de muncă standard, se cere diplomă/certificat de studii.Vă mulțumesc!
Buna ziua,
Nu exista un act de studiu/i sau contract de munca"standard", ele se completeaza in functie de vointa partilor si cu respectarea prevederilor legale.
Se cer anumite acte de studiu pentru diferite domenii in care doresti sa te angajezi ( nu te poti angaja sofer fara permis, atestat...;, electrician fara curs de electrician si autorizare, la fel si fochist, s.a.m.d.).

Se poate angaja si ca muncitor necalificat daca nu are studiile terminate.
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră! Toate cele bune!