Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vaduva veteran de razboi- scutire la plata impozitului ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vaduva veteran de razboi- scutire la plata impozitului pe cladire si teren

bunica mea , este vaduva veteran de razboi . de 3 ani primaria de care apartine in incaseaza impozit pentru casa , teren, stiam ca cei ca ea sunt scutiti de impozit . nu mai este lege precum veteranii sau sotiile acestora sunt scutiti de impozit ? daca legea e valabila ce trebuie sa faca sa recupereze banii incasati de primarie ilegal ?
multumesc
Daca nu a depus actele justificative, in vederea acordarii facilitatii , nu veti putea recupera banii.
Conform codului fiscal, art 284, alin 3 :
[ link extern ]
(3) Impozitul pe clădiri şi impozitul pe teren nu se aplică văduvelor de război şi văduvelor veteranilor de război care nu s-au recăsătorit.
( scutirea se refera la impozitul pe cladire si terenul de la adresa de domiciliu).
(8)Scutirea de la plata impozitului prevăzută la alin. (1), (2), (3) sau (4) se aplică unei persoane începând cu prima zi a lunii următoare celei în care persoana depune documentele justificative în vederea scutirii.

Acte doveditoare acordarii facilitatii :
[ link extern ]

carmen01011958, moderator
De ce doar de 3 ani? Pana atunci cum a figurat? Pe langa cele spuse, eu va sfatuiesc sa faceti o cerere prin care solicitati sa verificati dosarul fiscal, atentie sa fie numerotat, acolo puteti vedea daca exista documentele justificative necesare scutirii. Vaduva de veteran de razboi, nu poate avea o vechime de doar 3 ani, inainte a fost pe numele sotului?