Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Nelamurire: acte necesare pentru infiintarea unui ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Nelamurire: acte necesare pentru infiintarea unui ONG

Buna ziua,

De cateva luni ma chinui sa infiintez un ONG studentesc, iar toti cei carora le-am cerut ajutorul mi-au spus lucruri diferite. Departamentul juridic imi spune ca am nevoie de unele acte, alti avocati ca am nevoie de altele, si am ajuns foarte confuz.

Am cautat pe internet si am gasit un ghid, dar nu stiu daca cuprinde toate actele de care am nevoie si legea nu s-a schimbat intre timp.
Acesta este ghidul pe care l-am gasit: [ link extern ]

Acest model l-am adoptat pentru statut si act constutiv:
[ link extern ]
Sunt bune? Mai trebuie ceva?

Pana in prezent, am disponibilitatea de denumire, actul constitiv si statutul autentificate de un notar, contract de comodat cu universitatea si contrul provizoriu la banca pentru constituirea patrimoniului initial. Din cate am vazut, as mai avea nevoie de cazierul fiscal al membrilor fondatori (suntem 3 membri fondatori, minimul necesar din cate am inteles) si apoi sa depunem dosarul la judecatorie.

Mai am nevoie de alte acte?

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,
Acestea sunt actele de care aveti nevoie la infiintare, obtineti cazierele fiscale inainte si apoi inregistrati dosarul la Judecatoria in raza careia urmeaza sa aveti sediul ONG-ului. Grefierul de sedinta, la momentul inregistrarii dosarului va informeaza daca dosarul este in regula sau lipseste ceva.
Mult succes!