Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare persoane afiliate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare persoane afiliate

Buna ziua.
Societatile comerciale care au aceeasi asociati sunt considerate persoane afiliate (art. 7 alin. (1) pct. 21) ? Atunci exigibilitatea tva intervine la data facturii si nu la incasare? Ca nu imi este foarte clar. Multumesc frumos.
Asa este!
Iar beneficiarul deduce la data platii?