Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de cresterea copilului si contract pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de cresterea copilului si contract pe perioada determinata

Sunt insarcinata in 3 luni si peste 2 luni imi expira contractul de munca(contract pe perioada determinata de munca).As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie ptr crsterea copilului.
Mentionez ca o sa nasc la inceputul lunii octombrie.
daca ati lucrat 12 luni succesiv inainte de nastere da.
1. Daca nu se decide prelungirea duratei pentru care a fost incheiat, c.i.m. va inceta de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat.

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de modul cum inceteaza raportul de munca, ci de realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.

3. Daca va inceteaza raportul de munca la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, mergeti si depuneti-va actele la somaj ... astfel incat, perioada de somaj va fi luata in calculul celor 12 luni .. din somaj puteti intra in CCC.

4. Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie) si apoi de CCC.
Certificatele medicale se duc la AJOFM care le calculeaza si le plateste.
Cererea pentru intrarea in CCC o faceti catre AJOFM, iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.

5. Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.