avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma inactiva, in curs de lichidare, declaratii ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma inactiva, in curs de lichidare, declaratii nedepuse

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi privitoare la un SRL. Starea societatii: inceput de lichidare 5ian.2006, procedura inaintata de DGFP Iasi, termen de judecata 2008, solutie in dosar Tribunal: "respinge exceptia lipsei calitatii procesuale active.Respinge cererea."
Am fost azi la finante si am cerut o fisa a platitorului, mi-au spus ca soc. nu este lichidata, este in lichidare, ca este declarata inactiva cu data de 14.06.2012. Incepand cu 2008 nu a depus delaratiile100,101,300, a depus doar bilanturile, mai putin cel pe 2012. Are datorii reprezentand numai penalitati si dobanzi, nu debite, dar, de la Finante mi-au spus ca i se va calcula impozitul minim (probabil in momentul cand va depune declaratiile restante) si va fi de vreo 5000 lei. Mi-au spus sa discut cu un contabil. Dorinta mea este sa radiez aceasta firma!!
Intrebarile mele sunt:
Ce trebuie sa fac mai intai?
In primul rand sa depun bilantul pt 2012?
Sa depun declaratiile? Sa suspend activitatea firmei? (Am inteles ca lucrul asta nu se poate decat dupa ce esti declarat din nou activ, deci ar trebuie sa depuna toate decl din urma... etc.)
Intr-adevar va avea de platit impozit forfetar pt perioada 2009 - 2010?
Si daca ar trebui sa plateasca atatea mii de lei si firma nu are de unde, intr-un SRL asociatii raspund in limita contributiei la capitalul social, nu?
Exista o alta cale legala pentru ca acesta firma sa fie radiata?.
Trebuie sa apelez la acest moment la o firma care se ocupa cu dizolvari, lichidari, radieri? sau la un contabil?#-o
Va multumesc.
Astept cu nerabdare raspunsuri, pareri...
Cel mai recent răspuns: claudiu0306 , utilizator 21:04, 5 August 2013
Trebuie sa iesiti din starea de inactivitate.
Depuneti toate declaratiile restante.
Pentru perioada 01.05.2009-30.09.2010 trebuie sa declarati si platiti impozit minim+majorari-impozit minim 3117 lei
Depuneti bilantul la anul 2012.
Puteti sa solicitati dizolvare cu lichidare voluntara-consider eu ca este mai putin costisitor.
Un economist v-a intocmi bilantul de inchidere.
Cu privire la faptul ca ati putea scapa de plata acelor sume,nu prea este posibil,deoarece la orice incercare de lichidare Anaf va face opozitie si nu veti reusi sa o lichidati.
Va multumesc pt raspuns. Asa calculasem si eu impoz forfetar dar nu stiam daca se platesc penalitati si cam la ce suma ajung acestea. Cred ca se ridica cu totul la suma pe care mi-a comunicat-o doamna de la finante, in jur de 5000. Grav... Plus cheltuieli adiacente.... Persoana cu firma in cauza nu dispune de asa o suma. Depunerea declaratiilor, inseamna automat evidentierea datoriilor firmei la finante, nu? Penalitatile la debitele privind impoz forfetar ce urmeaza sa fie platite, se acumuleaza din momentul depunerii declaratiilor, sau din urma, din 2009?
Cu alte cuvinte, persoana nu poate sa faca rost decat de 2-3mii lei. Daca amana rezolvarea situatiei firmei, ce se intampla?
Se poate face o esalonare a platilor?
vin si eu cu o intrebare cu privire la depunerea tuturor declaratiilor restante pentru a iesi din starea de inactivitate impusa de ANAF. Dar odata cu intrarea din oficiu in inactivitate s-a anulat si certificatul de platitor in scopuri de tva. In aceasta situatie o sa fie validata D300?sau trebuie depusa si atat, ca va urma reactivarea soc.si obtinerea unui nou certificat platitor in scop tva ? multumesc
Buna seara , sunt si eu in situatia urmatoare : firma al carei administrator sunt a fost dizolvata prin hotarare definitiva si irevocabila de catre tribunal in urma cerere ORC, sentinta devenind irevocabila acum 9 luni,acum am primit o citatie pentru un nou proces de radiere de data asta . La reclamant este tot ORC , ANAF nu figureaza pe nicaieri ca si parte in acest proces. As dori sa stiu daca exista posibilitatea radierii firmei fara un lichidator. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Srl-declaratii de depus pt. societate fara activitate mihaela3102 mihaela3102 Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc: 1. pentru o societate comerciala fara activitate infiintata anul trecut, purtatoare de tva (nu are activitatea ... (vezi toată discuția)
Dizolvare firma mihu liliana mihu liliana Am dizolvat firma cu data de 06.05.2010 (cu ac.data mi-a iesit actul de dizolvare de la Camera de Comert); firma mea fiind pe pierdere , eu mai platesc ... (vezi toată discuția)