Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa tata

Buna ziua , in cazul decesului tatalui ,in cazul in care exista doi fii si mama ,as dori sa aflu cat ii revine fiecaruia , masa succesorala constand intr-un apartament .Va multumesc .
Daca apartamentul a fost achizitionat in timpul casatoriei cu mama dvs in masa succesorala intra cota de 1/2 din apartament, restul de 1/2 apartine sotiei supravietuitoare. Cotele de mostenire sunt 2/8 sotie supravietuitoare, 3/8 fiecare copil. Daca dezbateti pana in doi ani de la deces sunteti scutiti de impozit de 1% calculat ka valoarea masei succesorale.
Dacă masa succesorală se compune din apartament si moștenirea este acceptată de toți moștenitorii (soția supravietuitoare și cei doi fii) cotele succesorale sunt : 2/8 sotia supravietuitoare și câte 3/8 fiecare dintre fii .
Dacă masa succesorală se compune din 1/2 din apartament si moștenirea este acceptată de toți moștenitorii (soția supravietuitoare și cei doi fii) cotele succesorale (finale,per întreg) sunt:10/16 soția supraviețuitoare și câte 3/16 fiecare dintre fii .
Multumesc , dar tin sa precizez ca unul dintre frati este de la alta mama care a murit acum 30 de ani. Actualul apartament a fost achizitionat de mama si tata acum 10 ani. I-ar reveni mamei mai mult in cazul acesta ?
Oricum mamei ii revine mai mult caci deja are 1/2 din apartament, la 1/2 restul care apartine tatalui dvs veti veni toti copii tatalui in cote parti egale.