Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare mobilier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare mobilier

Buna ziua.
Spuneti-mi va rog daca, in cazul casarii de mobilier, acesta poate fi vandut unei persoane fizice, pentru ca nici o firma care se ocupa de deseuri din lemn nu vrea sa achizitioneze mobilier.
Multumesc.
da, daca s-a facut casarea se poate face un proces verbal de dezmembrare din care sa reiese cantitatea in kg , semnat de comisia de inventariere si dupa ce trece prin consiliul de adinistratie cu alt proces verbal se pot vinde ca deseuri lemnoase ....... pretul pietii
In completare, daca sunteti institutie publica, valorificarea trebuie sa se faca cu respectarea prevederilor HG 841/1995 ( M.Of.253/1995) modificata si completata de HG 966/1998 (M.Of.525/1998), anexa 2:" Regulament privind valorificarea bunurilor scoase din funcţiune aparţinând instituţiilor publice" .
hg 841 :
[ link extern ]
hg 966 :
[ link extern ]