Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... La sentinta pe care o am cum ramine cu permisul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

La sentinta pe care o am cum ramine cu permisul?

Solutie: 31471/212/2012 Hot 23.01.2013 În baza art 85 alin 2 din OUG nr 195/2002 cu aplic art 41 alin 2 C.pen şi art 320 1 alin 7 C.proc.pen condamnă inculpatul Moroianu Ionuţ (…) la pedeapsa de 1 an închisoare. În baza art.85 alin.1 C.p. anulează suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin Sentinţa penală 171/02.02.2012 a Judecătoriei Constanţa definitivă prin nerecurare la data de 29.02.2012. În baza art.33 lit.a C.p. şi art.34 lit.b C.p. contopeşte pedepsele de 2 ani închisoare şi 1 an închisoare şi aplică inculpatului Moroianu Ionuţ pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. În baza art. 81 C.pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei de 2 ani închisoare pe o durata de 4 ani, termen de încercare stabilit in condiţiile art. 82 C.pen. În baza art.71 C.penal interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art.71 alin.5 C.penal pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii se suspendă si executarea pedepsei accesorii. În baza art.359 C.pr.pen.atrage atenţia inculpatului Moroianu Ionuţ asupra dispoziţiilor art. 83 C.pen. a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării . În baza art 118 alin 1 lit b C.pen confiscă plăcuţele de înmatriculare - TL 65 ALX depuse la camera de corpuri delicte în baza dovezii seria CT nr 765723/29.03.2010. În baza art.191 alin.1 C.pr.penală obligă inculpatul la plata sumei de 900 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat . Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi 23.01.2013. Preşedinte,
permisul se va anula.
dupa un an de la data ramanerii definitive a hot jud. se poate sustine examen ptr obtinerea unui nou permis.
da ma gindesc ca eu am savirsit 2 fapte in acelasi timp da din cauza unei erori dosaru sa dijuns si am fost judecat de doua ori mi sa dat prima sentinta de doi ani apoi a venit a doua pentru circulatie cumere false si mia dat 1 an da a ramas prima ca era mai mare si daca a ramas prima ma gindesc ca nare treaba cu permisu ca prima a fost ptr furt si numi afectase permisu
trebuie sa intelegeti ca ati fost condamnat si pentru infractiuni la legea circulatiei chiar daca dupa contopire ati ramas la cea mai grea care este pentru furt.