Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul sotiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul sotiei

are sotia drept asupra unui apartament dobandit de sot, in timpul casatoriei prin succesiune?
Numai după decesul soţului, dacă la acea dată mai are calitatea de soţie.
Daca divorteaza nu are niciun drept, dar la dezbaterea succesiunii dupa sot are drept la o cota din bunurile sotului, cota care depinde cu ce alti succsibili ai sotului vine in concurs la dezbaterea mostenirii.