Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... demisia ceruta de angajator la nastere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

demisia ceruta de angajator la nastere copil

ce procedura ar trebui sa urmez, in cazul in care sotia a nascut, si angajatorul la aflarea vestii nefiind de acord sa-mi acorde cele 5 zile libere; incercand sa-mi inpuna si alte atributii, cu amenintarea cu demiterea daca nu le indeplinesc. Poate ca greseala mea a fost ca a doua zi m-am dus si mi-am semnat preavizul.
Ce preaviz ati semnat ? ... daca v-ati dat demisia la presiunea angajatorului, atunci puteti solicita instanţei de judecata anularea demisiei ca act juridic unilateral, în cazul în care consimţământul dvs a fost viciat prin eroare, dol sau violenţă ori demisia a fost provocată de angajator.