Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... competenta de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

competenta de judecata

Buna ziua,
In conformitate cu dispozitiile noului cod de proc.civila, ce instanta are competenta de judecata a unei cauze in baza art.8 din Legea 554/2004 a contenciosului administrativ ? Tribunalul sau Curtea de apel?
Conform NCPC Curtea de Apel ar avea competenta sa judece (art. 96 NCPC)
Competenta este data de emitentul actului administrativ. De legea speciala.
Am avut termen la Curtea de apel in martie dar in luna febr.ac Curtea de apel preschimba termenul de judecata, scoate cauza de pe rol si il trimite spre solutionare Tribunalului Bucuresti.
Deci, oricum nu este o cauza in care se aplica NCPC.