Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... moare singurul copil la parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

moare singurul copil la parinti

ce acte sint necesare pentru succesiune copilul a avut un apartament proprietate personala nu a fost casatorit nu a avut copii
Mostenitori sunt parintii defunctului.
Actele necesare pentru orice succesiune sunt cele de stare civila care dovedesc legatura de rudenie (parintii apar in certificatul de nastere) si actele care fac dovada dreptului de proprietate asupra bunurilor care au apartinut defunctului (probabil un contract de vanzare cumparare avand ca obiect acel apartament).
Parintii pot afla de la notar tot ce le trebuie.