Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de calitate succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de calitate succesorala

Cum se obtine "Certificatul de calitate succesorala"; ce acte sunt necesare ?
Certificatul de calitate succesorala sau certificatul de calitate de mostenitor este un act care atesta mostenitorii unui defunct fara a face vorbire de bunurile care se mostenesc. Pentru a obtine acest act terebuie sa va prezentati la un birou notarial din circumscriptia judecatoriei in care defunctul a avut ultimul domiciliu cu certificatul de deces al defunctului si actele de stare civila care stabilesc legatura de rudenie cu mostenitorii (certificate de nastere si/sau de casatorei) si cu doi martori care sa il fi cunoscut pe defunct si sa stie daca acesta a fost casatorit/necasatorit la data decesului si daca avut copii/frati.
Aveti doua posibilitati:
-fie pe cale notariala, notarul unde se va dezbate succesiunea va constata calitatea svs de mostenitor
-fie in instanta, cu petitia in ereditate, prin care solicitati instantei sa va constate calitatea de moatenitor.
Indiferent de calea aleasa va trebui sa faceti dovada ca aveti drept de mostenire, fie aduceti cerfiticat de nastere si certificat de casarorie al părinților -daca vorbim de o succesiune dupa parintii dvs, iar daca este vorba de o mostenire de la o ruda mai indeparatata ( bunica, matusa) veti face dovada descendentei.