Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa parinti decedati (1991 si 2013)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa parinti decedati (1991 si 2013)

Buna seara,as vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie care sunt actele necesare pt a face succesiunea dupa parinti pt 2 frati care sunt taxele si ce actiuni trebuie facute.Multumesc mult .O seara buna
aveti mai jos un calculator taxe notariale al unui birou notarial, depinde de masa succesorala, iar pt documente, notarul va da un biletel cu actele necesare:
cerere pentru deschiderea succesiunii (se completează la notariat);
actele de identitate ale mostenitorilor;
acte de stare civilă care dovedesc relaţia de rudenie;
certificatul de deces al defunctului;
certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor ( sau certificatul de deces/certificatul de moştenitor/sentinţa judecătorească de divorţ, după caz);
certificat de naştere şi căsătorie a descendenţilor sau al altor rude care au vocaţie succesorală;
dacă există, testamentul;
fiecare moştenitor va da o declaraţie autentificată la notar prin care isi exprima opţiunea succesorală, în sensul că acceptă, sau renunţă la moştenire;
acte care atestă averea defunctului
[ link extern ]