avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa parinti decedati (1991 si 2013)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa parinti decedati (1991 si 2013)

Buna seara,as vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie care sunt actele necesare pt a face succesiunea dupa parinti pt 2 frati care sunt taxele si ce actiuni trebuie facute.Multumesc mult .O seara buna
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 19:09, 25 Octombrie 2013
aveti mai jos un calculator taxe notariale al unui birou notarial, depinde de masa succesorala, iar pt documente, notarul va da un biletel cu actele necesare:
cerere pentru deschiderea succesiunii (se completează la notariat);
actele de identitate ale mostenitorilor;
acte de stare civilă care dovedesc relaţia de rudenie;
certificatul de deces al defunctului;
certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor ( sau certificatul de deces/certificatul de moştenitor/sentinţa judecătorească de divorţ, după caz);
certificat de naştere şi căsătorie a descendenţilor sau al altor rude care au vocaţie succesorală;
dacă există, testamentul;
fiecare moştenitor va da o declaraţie autentificată la notar prin care isi exprima opţiunea succesorală, în sensul că acceptă, sau renunţă la moştenire;
acte care atestă averea defunctului
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune sallomeia sallomeia Buna seara!!!As dori si eu sa stiu ce acte sint necesare unei succesiuni potrivit legislatiei in vigoare (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire valeriutudor valeriutudor rog frumos sa mi se spuna ce acte imi sunt necesare pt dezbaterea mostenirii,respectiv mama a murit si ca mostenitori sunt eu si tatal meu; multumesc (vezi toată discuția)
Succesiune ella67 ella67 Fosta mea soacra a decedat recent. A avut doi baieti: fostul meu sot (decedat anul trecut) si cumnatul meu. Am un copil de 16 ani cu fostul meu sot (noi am ... (vezi toată discuția)