Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara!!!As dori si eu sa stiu ce acte sint necesare unei succesiuni potrivit legislatiei in vigoare
Dezbaterea succesiunii – documente necesare:
· Acte de stare civila care fac dovada relatiei de rudenie:
· certificat de deces;
· certificat de casatorie sot supravietuitor (sau certificat deces/certificat mostenitor);
· certificat de nastere + casatorie a descendentilor sau altor rude care au vocatie succesorala;
· testament in original (daca exista);
· Acte de identitate ale mostenitorilor (carte identitate, buletin, pasaport);
· Actele care atesta averea defunctului:
· acte proprietate de bunuri imobile: contract vanzare-cumparare sau construire, proces verbal de predare-primire a locuintei; contract de imprumut/rate; adeverinta de achitare integrala;
· Incheiere de intabulare + documentatia cadastrala (CADASTRU- intocmit de un expert cadastral) (daca exista) + Extras de Carte Funciara pentru autentificare. Acest document se obtine numai prin intermediul Biroului Notarial.
· certificat de atestare fiscala in original de la Administratia Financiara;
· acte proprietate autoturism (talon, carte de identitate) – daca exista;
· certificat de atestare fiscala pentru auto de la Administratia Financiara;
· certificat actionar (daca exista) plus Extras cont de la Depozitarul Central;
· carnete C.E.C. (daca exista);
· bani la Banca (extras de cont / contract de depozit);
· extrase de cont din banca daca exista datorii (credite) la banci, aceste sume intra in pasivul succesiunii;
· in cazul in care un imobil a apartinut defunctului, dobandindu-l ca bun propriu, inainte de incheierea casatoriei, insa a achitat o parte din ratele imobilului, casatorit fiind, este necesara o adresa de la societatea vanzatoare cu sumele platite in timpul casatoriei, sotul supravietuitor avand un drept de creanta din jumatate din aceste sume (pasiv), succesiune dezbatandu-se pe intregul imobil si nu pe jumatate (activ);
· act concesiune – Loc de Veci;
· adeverinta in original cu valoarea locului de veci de la Administratia Cimitirelor sau Parohie;
· Doi martori din afara familiei care sa declare in scris ca l-au cunoscut pe defunct (de cel putin 10 ani inaintea decesului);
· Pentru succesibilii incapabili (minori, interzisi judecatoresti si alienati mintal), se va numi un curator special.
· Pentru mostenitorii legali sau testamentari este necesara prezenta lor la dezbaterea succesiunii sau prezentarea unei procuri in original;
· Daca exista declaratii de optiune succesorala trebuie depuse la dosar in original.
Notarul trebuie sa ceara la Camera Notarilor deschiderea dosarului succesoral la acest birou notarial.
Camera ne emite un certificat, cum ca s-a deschis dosar la noi si apoi in 2 zile ne trimite de la Infonot anexe cu verificarile (daca exista declaratii de optiuni succesorale, testamente).
Certificat de deces al persoanei dupa care dezbateti succesiunea, acte de stare civila si de identitate ale mostenitorilor, acte de proprietate ale bunurilor care se mostenesc, certificat fiscal, 2 martori. Succesiunea se dezbate la un notar public din localitatea unde a avut persoana decedata ultimul domiciliu. Prezentati actele de mai sus, notarul va programeaza pentru dezbaterea succesiunii si va poate calcula si taxele aferente.