Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Declarația 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Declarația 112

Buna ziua! Am depus la ghiseu declarația 112, am confirmarea pentru depunere, dar nu am verificat pe site. Acum, după ce am achiziționat o semnătura electronica si am intrat in dosarul fiscal, am constatat ca declarațiile din lunile ian, feb, mart, apr, mai, iun. 2012 nu apar ca fiind depuse, cred ca știu si de ce (coeficientul de risc pt. accidente munca nu a fost cel corect). Ce credeți ca as putea sa fac? Va multumesc!
Faptul ca nu ati completat corect coeficientul de risc nu este un motiv sa nu va fi primit declaratia pe server. Am gresit-o si eu, dar m-au atentionat dupa un an de zile si am dat rectificative.

Personal in dosarul fiscal nu-mi gasesc niciun fel de declaratii depuse, asta de la un moment dat cand s-a intamplat o defectiune cu certificatul meu de semnatura electronica....si de atunci nu s-a mai reparat nimic.
Deci e posibil sa nu va arate, asa cum mi se intampla si mie, dar asta sa nu insemne neaparat ca nu ar fi depuse, mai ales ca ati primit si confirmarea.
Aveti confirmari de depunere de la ghiseu, din cate inteleg si, chiar daca ati fi avut confirmari de depunere online si nu aveti validarile, este posibil ca declaratiile sa fi avut erori si sa nu se fi validat.
Confirmarea de depunere nu arata ca declaratia a fost corecta si s-a incarcat pe site-ul anaf. Numai cand aveti validarea puteti fi sigura ca totul este OK.

Din cate stiu le puteti transmite online, cu intarziere.