Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua,
As dori sa stiu unde pot merge sa ma interesez daca lucrez cu contract de munca sau cel pe care l am semnat este doar o hartie,
Si inca ceva, cand a trebuit sa semnez un stat de plata mi a venit cu numele meu de familie dar cu alte prenume, exista posibilitatea ca si in contract sa fiu trecuta la fel.
Multumesc
Sesizati ITM-ul in problema pe care o aveti si veti primi de la aceasta institutie confirmarile necesare.
Laura Vilsan
1. Puteti verifica daca a fost inregistrat in REVISAL contractul de munca cerand angajatorului o copie dupa REVISAL-ul transmis catre ITM.Pe contractul de munca exista un nr.unic de inregistrare urmare a transmiterii REVISAL.
2. Pe de alta parte,ITM,va poate spune in baza unei solicitaridin partea dvs.daca figurati sau nu in evidentele lor.
Potrivit art.8 din HG 500/201,angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pt.fiecare salariat.La solicitarea scrisa a salariatului angajatorul este obligat sa-i elibereze acestuia:
- copii ale documentelor existente la dosarul personal;
- copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa.
Aceasta obligatie a angajatorului este reglementata de Codul muncii art.34 alin.(5).
@ raghina
Ceea ce doriti dvs tine mai intai de obligatiile angajatorului si apoi va puteti adresa ITM-ul in cazul unui refuz al acestuia de a va solutiona cererea .

@ Ileana567
Pe c.i.m. nu are cum sa apara codul de incarcare din REVISAL ... c.i.m. are deja numar de inregistrare inainte de a se completa si transmite in REVISAL ...