avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca pierd recursul mai am alta cale de atac?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca pierd recursul mai am alta cale de atac?

Daca pierd recursul (este vorba de o cauza civila) mai am alta cale de atac? Sau sentinta data va fi definitiva si irevocabila?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 04:31, 3 Martie 2013
Caile extraordinare de atac, contestatia in anulare si revizuirea, pentru motive strict prevazute de legiuitor.
Hotărârea pronunţată în calea de atac a recursului este irevocabilă, însă asta nu înseamnă că nu poate fi atacată cu o cale extraordinară de atac dacă există motive.
Ultima modificare: Duminică, 3 Martie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este urmãtoarea etapã de judecatã? miki70_is miki70_is Care este următoarea etapă în cazul în care judecata a avut loc la instanţa de fond(judecătorie) s-a judecat şi recursul la instanţa superioară unde ... (vezi toată discuția)
Procedura bughi69 bughi69 Buna ziua Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, \"dar totusi\" , care ar fi caile de a merge mai departe ? ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva Ramona1982 Ramona1982 daca s-a dat o hotarare definitiva exista vreo cale ordinare sau extraordinara de atac? am vazut ca sentinta nu e prevazuta cu apel sau recurs, ce e de facut? (vezi toată discuția)