Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eroare juridica vizibila/Probe dupa redeschidere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eroare juridica vizibila/Probe dupa redeschidere

In cazul unei erori judiciare evidente, se poate cere redeschiderea U.P sau redeschiderea judecatii (de la caz la caz)?!

Cum se comporta instanta cu lucrurile retinute inainte in dosar? Sunt nemultumit ca intr-un dosar de inselaciune, persoana respectiva a fost crezut pe cuvant ca eu am insistat sa-i vand acel bun, si as fi insistat 3 saptamani pe internet sa il vand si bla bla bla. Faza e ca m-a facut de multe zeci de mii de euro, si desi era doar cuvantul meu contra cuvantul lui a scapat cu o amenda admnistrativ data de judecator, ast adupa ce a facut recurs si a fost crezut pe cuvant. Judecatorii de la tribunal au apreciat lipsa de pericol social, si au scris ca eu as fi insistat...X-(X-(X-(X-(X-(

Daca am inteles bine expunerea dvs. nu se mai poate face nimic.
Poi de ce nu ? daca nu eu am insistat sa ii vand aia? Si de ce mi se zice asta dupa recurs? Ca sa nu mai pot face nimic?

As vrea sa cer revizuire... macar sa pot sa zic ca nu a fost asa.
septembrie9, utilizator
daca a fost data deja o hotarare judecatoreasca in acest dosar, nu mai puteti deschide un alt proces pentru aceeasi infractiune si intre aceleasi parti.
dar am dreptul sa cer revizuire, nu ?
Dreptul de a cere este una si dreptul de a obtine in sens de finalitate ca urmare a unei solicitari este alta.
In ceea ce priveste finalitatea nu aveti sanse, dar de cerut puteti cere...