avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntarea la functia de administrator al unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntarea la functia de administrator al unui SRL

Buna ziua,

Sunt administrator al unui SRL impreuna cu altcineva (50% cu 50%) din cauza unor conflicte - vreau sa nu mai detin functia de administrator,va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in rezolvarea acestei probleme.

Multumesc frumos,
Cel mai recent răspuns: S.s. , utilizator 15:53, 5 Noiembrie 2018
Convocati Adunarea generala a asociatilor.
Va expuneti parerea, votati, desemnati alt administrator, consemnati in Registru dvoastra, apoi faceti mentiunea la Registrul Comertului.

Daca nu reusiti asa, trebuie sa mergeti in justitie, unde :
- ori luati dvoastra toate partile sociale si desemnati un administrator
- ori ia asociatul dvoastra toate partile sociale si desemneaza un administrator
- ori dizolvati /lichidati firma, etc sau hotarati ce veti dori sa faceti.
Pe scurt, ar fi cam asa:
Formulati in scis cererea de demisie (depunerea de mandat) pe care o inregistrati la societate.
Apoi se va convoaca AGEA, unde se ia act de demisia dvs. si se numeste un nou administrator.

Varianta mai larga o gasiti prezentata de @danafatol aici
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc frumos ptr.raspuns
ART. 137^2 din LS(31/1991) - iti va raspunde la intrebare
Ultima modificare: Luni, 5 Noiembrie 2018
S.s., utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie administrator srl Catalin1313 Catalin1313 Cum poate un administrator de SRL sa renunte la functie in cazul in care nu mai doreste sa aiba aceasta functie si asociatii refuza sa-l schimbe? Va ... (vezi toată discuția)
Expirare mandat administratori sa brand dg brand dg Am fost administrator la o Societate pe Actiuni, madadul a expirat de curand.Societatea nu mai are activitate comerciala de doi ani cu acordul actionarilor ... (vezi toată discuția)
Schimbarea administratorului babylon babylon suntem doi asociati intr-o firma ,iar domnul celalalt este si administratorul societatii am convocat de doua ori aga iar dinsul nici nu a venit sa prezinte ... (vezi toată discuția)