Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntarea la functia de administrator al unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntarea la functia de administrator al unui SRL

Buna ziua,

Sunt administrator al unui SRL impreuna cu altcineva (50% cu 50%) din cauza unor conflicte - vreau sa nu mai detin functia de administrator,va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat in rezolvarea acestei probleme.

Multumesc frumos,
Convocati Adunarea generala a asociatilor.
Va expuneti parerea, votati, desemnati alt administrator, consemnati in Registru dvoastra, apoi faceti mentiunea la Registrul Comertului.

Daca nu reusiti asa, trebuie sa mergeti in justitie, unde :
- ori luati dvoastra toate partile sociale si desemnati un administrator
- ori ia asociatul dvoastra toate partile sociale si desemneaza un administrator
- ori dizolvati /lichidati firma, etc sau hotarati ce veti dori sa faceti.
Pe scurt, ar fi cam asa:
Formulati in scis cererea de demisie (depunerea de mandat) pe care o inregistrati la societate.
Apoi se va convoaca AGEA, unde se ia act de demisia dvs. si se numeste un nou administrator.

Varianta mai larga o gasiti prezentata de @danafatol aici
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc frumos ptr.raspuns
ART. 137^2 din LS(31/1991) - iti va raspunde la intrebare
S.s., utilizator