Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire pamant (4 ha)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire pamant (4 ha)

As dori sa stiu, daca se poate cat m-ar ajunge (lei) dezbaterea de mostenire a 4 ha de pamant.
Daca este nevoie de alte detalii....cereti si am sa revim.
Multumesc anticipat!
Taxa se stabileste in functie de valoarea terenurilor si a numarului de mostenitori
Pretul este in jur de 3000 lei /ha si sunt 3 mostenitori, dintre care 2 nu vor dezbatere de mostenire. Cine plateste mostenirea ? Cel care doreste dezbaterea ?
Sunt 4.2 ha.
Va multumesc pentru raspuns.
De ce nu vor dezbaterea mosteniri?

Conf art1143:Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Moştenitorul poate cere oricând ieşirea din indiviziune, chiar şi atunci când există convenţii sau clauze testamentare care prevăd altfel.

Alex Dedu, Mediator
Fiindca au luat mai mult decat era normal....si nu le convine acum sa o dezbata pentru ca ar lua mult mai putin in cazul acesta.
In cadrul dezbaterii succesiunii se au in vedere toate bunurile ce compun masa succesorala, inclusiv cele care se gasesc in detentia unora dintre succesibili.