Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... instiintare AJOFM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

instiintare AJOFM

Buna ziua,
In vederea angajarii unei persoane trebuie sa fac instiintare catre AJOFM.
Problema care apare este ca sediul societatii, unde fac angajarea, este in alt judet iar persoanele ce vor fi angajate sunt in alt judet.
Prin urmare in ce judet se fac instiintarile catre AJOFM- respectiv in judetul unde firma are sediul social sau in judetul unde au domiciliul viitori angajati?
Multumesc.
Instiintarea de loc vacant se face la AJOFM de care apartine angajatorul care are locul de munca vacant.
Înștiințarea locurilor vacante se efectueaza la AJOFM-ul in raza caruia angajatorul are sediul social ...

Legea nr.76/2002:
Art. 10
(1) Angajatorii au obligaţia să comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncă, în căror rază îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncă vacante, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea acestora.
.....

Art. 113 Constituie contravenţie următoarele fapte:
a) necomunicarea lunară a locurilor de muncă vacante prevăzute la art. 10;
....

Art. 114
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 113 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei;
......
Multumesc