Forum Discuţii diverse Oportunităţi de colaborare Important pentru aceasta sectiune
Discuție deschisă în Oportunităţi de colaborare

Important pentru aceasta sectiune

Vorbim sau auzim vorbindu-se, in fiecare zi, de avocati stagiari care nu isi pot gasi un maestru sau un avocat cu care sa colaboreze, de contabili stagiari care nu isi gasesc un maestru, de consilieri juridici care isi cauta un loc de munca.

Aceasta sectiune este menita sa atraga toti oamenii de mai sus, pentru a-i pune in legatura.

Domnilor contabili, domnilor avocati, domnilor angajatori,
Nu ne place atunci cand auzim ca admiterea in anumite profesii sau angajarea pe anumite posturi este doar o chestiune de noroc si nicidecum de pregatire.

Putem demonstra ca nu este asa, oferind celor tineri o sansa.

Vorba aceea : "ala : "-Eu !" , ala : "- EU !" ..."

Unde-s ofertele ?
Ce ? NU-s avocati pe forum ?
Vreau sa vad si eu o oferta !!!!!!!

Daca zici pe forum ca se da spaga pt. a te accepta un avocat pe langa el ... iti sar vreo 5-6 in cap ..incercand sa-ti demostreze ce aberatie.. tocmai ai zis ... Sa te faca sa te simti prost ..de spusele tale ... Sa-ti arate ca esti insignifiant ... Ca nu stii nimic despre acest fenomen .. Bla bla bla ...

NEPOTISMUL si SPAGA e in PUTERE ! Na ! Ca am zis-o !!! Blamati-ma acum ...

PS : imi cer scuze fatza de admin. Apreciez ceea ce incearca sa intreprinda ( cu a din i :D ) ..
Atata timp cat profesia de avocat va fi blamata in toate chipurile, de toata lumea sau culmea chiar de cei ce vor sa devina avocati nu se va intampla nimic bun. Orice padure are uscaturile ei dar asta nu inseamna ca toti avocatii sunt corupti.
Exista si avocati adevarati la scoala carora am invatat multe. Din pacate acestia nu isi pot permite colaboratori mai ales in conditiile actualului Statut, pentru ca au fost dati deoparte de pseudoavocati, cei care isi permit sa ceara avantaje materiale unor viitori colegi. Tu ce fel de avocat vrei sa fii? Cum vei proceda peste ani cand cineva asemeni tie va avea nevoie de o mana de ajutor? Eu am colaborator caci altfel m-as fi oferit sa te ajut. Cauta oameni adevarati si vei vedea cu surprindere ca mai exista. Inca nu ne-au napadit uscaturile iar profesia de avocat este foarte frumoasa daca o practici cu profesionalism
Ar mai fi multe de spus dar eu iti urez doar Bafta! Un avocat.
Adevarat admin , fff important ptr aceasta sectiune , dar sant putini acei av care mai au rabdarea si interesul sa invete it-ul , mai ales daca n-au nimic de castigat din asta . Sa nu mai spunem ca , la volumul si cuantumul onorariilor incasate de marea majoritate nu neaparat doar a av , la cheltuielile si taxele aferente abia daca isi permit sa subziste . Chiar deunazi , "jucandu-ma de-a contabilul constiincios " de nevoie , ma gandeam ca am de recuperat un onorariu de la un fost client de undeva de aiurea din tara si ca sa-l ajut sa-si aduca aminte ca nu si l-a platit , ar trebui sa cheltuiesc cu drumuri cam tot atat cat imi datoreaza , ptr munca si silinta mea de-al reprezenta . N-as fi persistat in aducerea aminte a pricinii , a carei chestiune , daca ar fi fost o cauza "pierduta" ptr el "clientul meu", as fi inteles ca "e sarac saracul " si e si batut de soarta .Si asa , "cazut pe gandul de-al avea aproape de mine" , pe EL clientul meu la "trasul liniei , taiatul chitantelor , numaratul banilor " , si privind dezinvolt la colega care-si tocea unghiile in tastele unei vechi masini de scris , mi-am adus subit aminte de avocatnet . Pornind calculatorul , mi-am ras in barba , jurand ca-i voi mai da o lectie de it comercial "mariuchii" Dar vai , pe cine ???? sa investesc sa-mi depuna o banala actiune la o judecatorie aiurea in tara asta . Nu-mi trebuia neaparat un avocat , imi trebuia un om , caruia sa-i trimit actiunea sau sa-l mandatez sa faca ceva . Omul sa-i dea un nr la registatura acelei instante sau sa faca acel ceva si apoi sa-mi trimita copia inregistrata prin posta sau e-mail inapoi , sau sa-mi comunice despre acel ceva . Apoi , cuprinzandu-ma frenezia imaginatiei m-am gandit la cati bani din "piinea noastra " , aruncati de multe ori "pe geam" , ca sa nu zic irositi (benzina , transport , cazari etc ) s-ar putea economisi , ba mai mult ar putea constitui "onorarii" a celor ce tinjesc sa practice profesii liberale daca si numai daca ar exixta ceva ce inca nu exixta . Acum te voi lasa sa cugeti admin , ma grabesc , trebuie sa trag linii sa adun si sa scad ca sa vad cat am "produs " in anul care tocmai a trecut .
Cât a iesit la socoteală??
Sigur mult mai mult decât unui c.j. numit sau angajat în functie.
Si te mai miri de ce apar pe unele site-uri destinate cautarii locurilor de munca, citez:
"Firma: AVOCAT CODRUT N.....
Job: SPETA
Departament: Customer / Client Service, Fundatii, Asociatii, ONG, Legal / Avocati / Notari, Protectia Muncii, Servicii Informatii / Servicii Secrete / Intelligence
Oras: Alt Oras, Brasov, Bucuresti
Tip Job: Practica (Neplatita)
Nivel Cariera: Entry-Level/Primii 2 Ani Exp, Fara Studii Superioare, Manager / Executive Position, Mid-Level / Min 2 Ani Exp, Student
Candidatul ideal:
Pentru rezolvarea problemelor legale.
Responsabilitati / Beneficii:
AVOCAT Codrut N. S.... - cadru universitar se ocupa de probleme legala, procese de orice gen, reprezentari, contracte case, terenuri etc. tel.0742...... Pentru
Descrierea companiei sau a jobului:
AVOCAT Codrut N. S.... - cadru universitar se ocupa de probleme legala, procese de orice gen, reprezentari, contracte case, terenuri etc. tel.0742.......
Data Introducerii: 08.03.2005 Data Limita: 01.05.2005 "
Deh, am scos din nume si din nr de telefon sa nu se supere nimeni:) mai departe no comment!