avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalculare alcoolemie

la prima recoltare de sange am avut 1 , iar la cea dea doua 0,80 , am fost sfatuit sa fac o recalculare a alcoolemiei ,sunt sanse sa iasa mai mica????
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2013
Marian-90, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mavryka , utilizator 19:01, 4 Martie 2013
Nu sunt seanse sa ti iasa mai mica , poate sa ti iasa mai mult , totul depinde cand ai baut u , cat timp a durat de la locul in care te au depistat si pana la prima proba de recoltare ,mai conteaza si ce ai mancat
am fost implicat intr-un accident auto , nu stiu daca mi.au recoltat sange la fata locului , am baut 4 - 5 beri intr-un interval de 8-10 ore , am mancat , plus sunt o persoana solida 1.85 , 103 kg,
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2013
Marian-90, utilizator
la ce ora ai baut ultima si la cat timp sa intamplat accidentul?dupa cum a u esit prima proba iar adoua a scazut ,asta inseamna ca la momentul accidentului era mai mare .pt ca la recalculare pe ei asta ii intereseaza cat ai avut u in momentul accidentului .iar recalcularea se face si dupa declaratia care ai dato u la politie
Sfatul meu este sa apelezi l a un avocat .
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2013
Mavryka, utilizator
in declaratia de la politie nu ma intrebat nimeni daca am mancat , am dat dupa declaratie la procuror si mi sa spus ca pot cere recalcularea alcoolemiei , declaratia fiind putin mai detaliata , ultima bere a fost cu 30 min inainte de accident
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2013
Marian-90, utilizator
Si eu sunt cam in aceeasi situatie , si cam atat stiu si eu ,eu o sa ma intalnesc cu un avocat sa vad ce mi poate spune si el

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare alcoolemie nelutu30 nelutu30 salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei ... (vezi toată discuția)
Consumul de alcool la volan remy71 remy71 Am consumat seara (20.00-23.00) 6 beri de 0.5 L.Am fost testat cu aparatul etilotest la ora 5.46(a doua zi dimineata) si a iesit o alcolemie de ... (vezi toată discuția)
Carnet suspendat - perioada nedeterminata stanescu_a21 stanescu_a21 Buna ziua, in cursul serii de miercuri am fost oprit de politie pt testul de alcool care a iesit 0.89 in aerul expirat. Conform procedurilor am fost si la si ... (vezi toată discuția)