Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalculare alcoolemie

la prima recoltare de sange am avut 1 , iar la cea dea doua 0,80 , am fost sfatuit sa fac o recalculare a alcoolemiei ,sunt sanse sa iasa mai mica????
Marian-90, utilizator
Nu sunt seanse sa ti iasa mai mica , poate sa ti iasa mai mult , totul depinde cand ai baut u , cat timp a durat de la locul in care te au depistat si pana la prima proba de recoltare ,mai conteaza si ce ai mancat
am fost implicat intr-un accident auto , nu stiu daca mi.au recoltat sange la fata locului , am baut 4 - 5 beri intr-un interval de 8-10 ore , am mancat , plus sunt o persoana solida 1.85 , 103 kg,
Marian-90, utilizator
la ce ora ai baut ultima si la cat timp sa intamplat accidentul?dupa cum a u esit prima proba iar adoua a scazut ,asta inseamna ca la momentul accidentului era mai mare .pt ca la recalculare pe ei asta ii intereseaza cat ai avut u in momentul accidentului .iar recalcularea se face si dupa declaratia care ai dato u la politie
Sfatul meu este sa apelezi l a un avocat .
Mavryka, utilizator
in declaratia de la politie nu ma intrebat nimeni daca am mancat , am dat dupa declaratie la procuror si mi sa spus ca pot cere recalcularea alcoolemiei , declaratia fiind putin mai detaliata , ultima bere a fost cu 30 min inainte de accident
Marian-90, utilizator
Si eu sunt cam in aceeasi situatie , si cam atat stiu si eu ,eu o sa ma intalnesc cu un avocat sa vad ce mi poate spune si el