Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalculare alcoolemie

salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei desi dela politie miau spus ca dureaza intre 2-4 luni ptr cei care platesc la mine vad cau trecut aproape 6 nustiu ce sa mai zic.
Nu stiu din ce zona sunteti d-voastra insa in zona noastra calculul retroactiv se efectueaza in maxim o saptamana.
Cred ca ar trebui sa mergeti la institutul de medicina legala si sa ca interesati.
nelutu30 a scris:

salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei desi dela politie miau spus ca dureaza intre 2-4 luni ptr cei care platesc la mine vad cau trecut aproape 6 nustiu ce sa mai zic.

unde ai platit 510 lei?sunt sanse sa-mi iasa la o contraventie daca la echilotest am avut 0.82%,iar la sange 1.30 prima faza si 1.15 a doua faza la interval de o ora.MS
@ TzanKna

Nu exista nico sansa sa "va iasa" contraventie. Sansa ar fi fost de partea dvs daca la etilotest v-ar fi iesit o valoare de maxim 4 %0.
Fapta dvs constituie infractiunea prev. si pedepsita de art 87 din OUG 195/2002.
Faptul ca alcoolemia dvs era in scadere nu va ajuta mai deloc.

Av. Adrian Posdarie
adrian.posdarie a scris:

@ TzanKna

Nu exista nico sansa sa "va iasa" contraventie. Sansa ar fi fost de partea dvs daca la etilotest v-ar fi iesit o valoare de maxim 4 %0.
Fapta dvs constituie infractiunea prev. si pedepsita de art 87 din OUG 195/2002.
Faptul ca alcoolemia dvs era in scadere nu va ajuta mai deloc.

Av. Adrian Posdarie

vreau sa-mi spuneti ceva.daca nu am primit nici un proces verbal pe loc si am primit o dovada fara drept de circulatie se tine cont in instanta?se poate face ceva impotriva agentului?are voie sau este ilegal o asemenea fapta?multumesc mult!
dovada fara drept de circulatie am primit-o dupa 2 luni,nu pe loc.