avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalculare alcoolemie

salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei desi dela politie miau spus ca dureaza intre 2-4 luni ptr cei care platesc la mine vad cau trecut aproape 6 nustiu ce sa mai zic.
Cel mai recent răspuns: TzAnKnA , utilizator 18:02, 16 Septembrie 2009
Nu stiu din ce zona sunteti d-voastra insa in zona noastra calculul retroactiv se efectueaza in maxim o saptamana.
Cred ca ar trebui sa mergeti la institutul de medicina legala si sa ca interesati.
nelutu30 a scris:

salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei desi dela politie miau spus ca dureaza intre 2-4 luni ptr cei care platesc la mine vad cau trecut aproape 6 nustiu ce sa mai zic.


unde ai platit 510 lei?sunt sanse sa-mi iasa la o contraventie daca la echilotest am avut 0.82%,iar la sange 1.30 prima faza si 1.15 a doua faza la interval de o ora.MS
@ TzanKna

Nu exista nico sansa sa "va iasa" contraventie. Sansa ar fi fost de partea dvs daca la etilotest v-ar fi iesit o valoare de maxim 4 %0.
Fapta dvs constituie infractiunea prev. si pedepsita de art 87 din OUG 195/2002.
Faptul ca alcoolemia dvs era in scadere nu va ajuta mai deloc.

Av. Adrian Posdarie
adrian.posdarie a scris:

@ TzanKna

Nu exista nico sansa sa "va iasa" contraventie. Sansa ar fi fost de partea dvs daca la etilotest v-ar fi iesit o valoare de maxim 4 %0.
Fapta dvs constituie infractiunea prev. si pedepsita de art 87 din OUG 195/2002.
Faptul ca alcoolemia dvs era in scadere nu va ajuta mai deloc.

Av. Adrian Posdarie







vreau sa-mi spuneti ceva.daca nu am primit nici un proces verbal pe loc si am primit o dovada fara drept de circulatie se tine cont in instanta?se poate face ceva impotriva agentului?are voie sau este ilegal o asemenea fapta?multumesc mult!
dovada fara drept de circulatie am primit-o dupa 2 luni,nu pe loc.

Alte discuții în legătură

Alcoolemie =0,8 genyx genyx Am fost depistat in urma alcooltesterului cu 0,44 in aer respirat, apoi au fost luate probe de sange care au avut ca rezultat 0,8 la prima si 0,6 la a doua. Ce ... (vezi toată discuția)
Inconstienta-alcoolul la volan-necazuri mari cristeadan71 cristeadan71 Buna ziua,ajutati-ma va rog cu o problema. Acum 2 saptamani am iesit dimineata din tura de noapte,fiind ziua mea in ziua respectiva,am baut cu colegii in ... (vezi toată discuția)
Alcool Tibi 86 Tibi 86 Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri (vezi toată discuția)