Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PV inventariere (Urgent)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PV inventariere (Urgent)

Am urmatoarea problema: in urma unui inventar am constatat un minus. Conducerea societatii a decis ca acel minus sa nu-i fie imputat gestionarului ci unor alti salariati la pretul pietei (mult diferit fata de cea din contabilitate). Cum trebuie sa arate procesul verbal de inventariere in acest caz? Ma puteti ajuta cu un model?
Ce inregistrari contabile se fac in acest caz?
jacquelline, utilizator
Gasiti aici modele pe care le puteti adapta:
www.avocatnet.ro/content/for...

sau :
[ link extern ]

procedura de inventariere :
www.avocatnet.ro/content/con...

si monografie contabila:

www.avocatnet.ro/content/for...

Recuperarea pagubei de la salariati prin retinerea pe statul de plata sau prin depunerea sumelor la casierie se face in baza angajamentului de plata- (formular tipizat: cod 14-8-2/a din OMEF nr. 3512/27.11.2008, privind documentele financiar contabile)
[ link extern ]

Daca salariatii nu-si recunoasc vina in producerea pagubeia si nu completeaza „Angajamentul de plata”, sunteti obligati sa-i actionati in instanta. Veti putea sa le retineti sumele sin salarii numai in baza unei hotarari judecatoresti