Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lipsa inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lipsa inventar

in urma inventarieri sa constatat un minus de 10000 dintrun stoc de 50000 Cum se inreg aceasta lipsa si daca se imputa vinzat cum se procedeaza?
Recuperarea contravalorii pagubei de la salariatul raspunzator se face prin incasarea acesteia in numerar la casieria unitatii sau retinerea prin statul de plata, in baza angajamentului de plata asumat (in cazul in care salariatul recunoaste paguba produsa si completeaza formularul "Angajament de plata" -cod 14-8-2/a din OMEF nr. 3512/27.11.2008, privind documentele financiar contabile-).
[ link extern ]

In cazul in care salariatul nu recunoaste paguba produsa si nu completeaza angajamentul de plata societatea este obligata sa-l actioneze in instanta pentru dovedirea pagubei. Retinerea contavalorii pagubei din salariu se poate face doar daca paguba se constata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

cititi si aceste topicuri:
www.avocatnet.ro/content/for...