Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Firmele fara activitate si cele cu activitatea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Firmele fara activitate si cele cu activitatea suspendata trec obligatoriu la micro cu 01.02.2013

Buna ziua,
Firmele fara activitate (venituri zero in 2012) si cele cu activitatea suspendata (venituri zero in 2012) trec obligatoriu la micro cu 01.02.2013?
Aceste firme trebuie sa depuna pana pe 25.03.2013 declaratia 010 cu modificarea vectorului fiscal si declaratia 101/ian_2013?
Codul fiscal nu e foarte clar in acest sens si nici in norme nu este precizat nimic ref. la acest subiect.
Citat CF: "c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;". Pai, nu au realizat venituri...
Multumesc anticipat pentru parerile voastre.
Da,pentru ca indeplinesc conditiile unei microintreprinderi.Au cifra de afaceri sub 65000 euro?...DA, nu au angajati?...DA.
Eu personal, am depus pentru firma suspendata:-bilant la 31.12.2012(firma e suspendata in 2011),decl.101 pe 2012, decl.101 pe ianuarie 2013, decl.010(microintreprindere).
Pentru firma fara activitate, am depus aceleasi declaratii si bilant si vreau sa spun ca cei de la ANAF nu s-au suparat dar, daca nu le-as fi depus ?