Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... interpretare sentinta civila definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

interpretare sentinta civila definitiva si irevocabila

Buna ziua,
In calitate de angajator vin cu urmatoarele precizari :
Am o sentinta civila definitiva si executorie de drept la data de 19.11.2012. Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la comunicare.
"Anuleaza decizia de concediere xxx/xxx/xx emisa de intimata.
Obliga intimata la plata catre contestatoare a unei despagubiri egala cu salariile indexate,majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul de la data concedierii 12.09.2012 si pana la data ramanerii irevocabile a prezentei hotarari,"
Contestatoarea a facut recurs in termen de 10 zile de la comunicare.
Solutia recursului : Respinge recursul ca fiind nefondat. Irevocabila. Pronuntat in sedinta publica 14.02.2013.
Mentionez ca angajata solicita doar anularea deciziei de concediere nu si reintegrarea în funcţia avută anterior concedierii.
Intrebari:
1.Ce trebuie sa fac in continuare pentru a plati acesta suma
2.Ce perioada iau in calcul pentru a calcula despagubirile? Perioada 12.09.2012-29.11.2012 data comunicarii sentintei, 12.09.2012-10.12.2012 data la care expira termenul de recurs sau 12.09.2012-14.02.2013 data ramanerii irevocabile a sentintei?
Am contactat un expert contabil pentru a calculata suma datorata dar trebuie sa-i comunic perioada.
3. Aceasta suma o platesc ca despagubire sau drepturi salariale pentru o munca neprestata in favoarea angajatorului?
4. Trebuie sa modific declaratiile 112 in fiecare luna din sept2012-febr.2013 si declaratia 205 ?
5. Cum ar trebui sa inregistrez in contabilitate dar in REVISAL?
6.Emit alte decizii de agajare di concedire? Cum?
Va multumesc anticipat.

Buna ziua,

hotararea de la fond este cea care va da perioada de despagubire, respectiv de la data concedierii si pana la data pronuntarii hotararii din recurs - moment la care hotararea de la fond a devenit irevocabila.
Suma se va plati cu titlu de despagubire iar nu cu titlu de salariu.
Nu este cazul sa mai emiteti vreo decizie, de vreme ce nu s-a cerut si nu s-a dispus de catre instanta reintegrarea. In alte cuvinte, desi s-au anulat actele de concediere, angajatul nu redevine salariat, astfel ca nu-i nevoie sa-l dati afara din nou si nici sa-l reintegrati.
Pentru plata il puteti notifica pur si simplu ca sa va indice un cont unde sa ii platiiti banii.

Avocat Costi Boncu
cu siguranta trebuie sa respectati dispozitivul sentintei irevocabile, respectiv sa calculati perioada 12.09.12-14.02.2013, data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei, acest lucru trebuie comunicat expertului contabil, suma reprezentand despagubiri echivalente drepturilor salariale, fiind anulata decizia de concediere, angajata este practic repusa in situatia anterioara emiterii acesteia, respectiv salariata.
1. In cazul in care salariatul nu solicita repunerea in situatia anterioara emiterii actului de concediere, contractul individual de munca va inceta de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

2. Perioada de calcul este 12.09.2012 - 14.02.2013.

3. Se fac declaratii rectificative pentru aceasta perioada ...

4. Se modifica REVISAL , intrucat data incetarii raportului de munca este 14.02.2013 si nu 12.09.2012.
- Problema esta ca avocatul care ne reprezinta a spus sa-i calculam despagubiri pana la data de 10.12.2012 data la care expira termenul de recurs. Iar expertul contabil pana la data de 14.02.2013 data definitiva si irevocabila a sentintei.
- Contestatoarea a trimis deja o notificare in care ne someaza sa-i platim o anumita suma de bani (care este mai mare decat cea din expertiza) si nr. de cont in caz contarar va formula plangere penala si altele.
Chiar daca s-a hotarat anularea deciziei de concedire, angajata nu s-a prezentat la locul de munca, ea doar a solicitat anualarea deciziei de concediere. Contestatoarea a beneficiat de somaj in acesata perioada.
nu este corecta opinia avocatului care va reprezinta ci a expertului, din atitudinea fostei angajate se observa ca nu doreste decat despagubiri, ca acestea sunt mai mari decat expertiza este problema dansei, poate oricine sa formuleze plangere penala sau orice lat tip de plangere nu inseamna ca are si dreptate