Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul salarii hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul salarii hotarare judecatoreasca

Buna ziua,
Am primit de la societate modul de calcul al drepturilor banesti,iar la salariul brut mi-au fost scazute toate datoriile catre stat.Insa aceste datorii nu au fost achitate nicaieri,ci doar scazute din brutul de 2000 de lei al salariului de baza.
Hotararea definitiva si irevocabila,spune:
"Anuleaza decizia de concediere xxxxx/xxx/xx emisa de intimata.
Obliga intimata sa plateasca contestatorului despagubiri egale cu salariile indexate,majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat incepand cu data de 04.01.2010 pana la data pronuntarii hotararii."
Iar intimata mi-a retinut toate obligatiile catre stat,dar pe care nu le-a virat in nici-un cont,si mi-a achitat o medie de 1410 lei/luna.
Intrebari:
-NU trebuia sa-mi achite brutul de 2000,avand in vedere ca nu a virat banii pentru mine,la stat,iar Hotararea nu se refera la salarii nete sau brute,deci si i-a insusit?
-Salariul este cel brut,nu cel net,daca acei bani retinuti nu sunt transmisi nicaieri,nu?
-Daca a retinut acesti bani,trebuia sa decida reincadrarea mea,deoarece Decizia a fost anulata-deci trebuia emisa o alta decizie-si achitate toate obligatiile catre stat?Eu, daca este anulata decizia,inseamna ca sunt angajatul lor,pana la data emiterii noii decizii de desfacere a CIM,nu?Sau cum sunt ca raport de munca cu intimata?
Va multumesc pentru ajutor,
Nicu
Instanta v-a dat ceea ce ati cerut.
Instanta nu avea voie sa se pronunte pe ceva ce nu ati cerut.
Daca, dvs., in cererea depusa la instanta ati solicitat toate aceste lucruri, iar instanta nu vi le-a dat sau nu s-a pronuntat asupra lor, atunci exista posibilitatea efectuarii unui recurs impotriva sentintei.

Atentie: sa fiti in termenul de recurs si sa motivati recursul o data cu depunerea declartiei de recurs.
niccu

1. Este corect cum a procedat angajatorul cu privire la retinerea obligatiilor catre stat , platindu-va doar salariul net aferent perioadei stabilite de catre instanta de judecata.

2. Daca nu ati solicitat reintegrarea , atunci c.i.m. a inceta de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

3. La promovarea actiunii trebuia sa solicitati si obligarea angajatorului la plata contributiilor catre stat pentru salariul aferent perioadei stabilite de catre instanta de judecata...
@niccu,

"-Daca a retinut acesti bani,trebuia sa decida reincadrarea mea,deoarece Decizia a fost anulata-deci trebuia emisa o alta decizie-si achitate toate obligatiile catre stat?Eu, daca este anulata decizia,inseamna ca sunt angajatul lor,pana la data emiterii noii decizii de desfacere a CIM,nu?Sau cum sunt ca raport de munca cu intimata?"

In cf. cu art.80Codul Muncii:
(1) In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
(2) La solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.
(3) In cazul in care salariatul nu solicita repunerea in situatia anterioara emiterii actului de concediere, contractul individual de munca va inceta de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

Deci,Instanţa judecătorească ar fi dispus reintegrarea în funcţia avută anterior concedierii numai dacă dvs. cereati aceasta, fie prin cererea introductivă, fie pe parcursul judecăţii.
Asadar,daca nu ati solicitat reincadrare,instanta nu se putea pronunta pe ceea ce nu ati solicitat.
Angajatorul ne avand o h.j. de reintegrare,va anula decizia de concediere in cf. cu hotararea instantei,va va plati salariile si va inceta de drept cim ul la data ramanerii definitive si irevocabile a h.j.
Cat despre salarii,veti primi netul,ca si atunci cand ati fi desfasurat activitate de altfel.
Sumele stopate la sursa ,adica contributiile individuale si impozitul vor fi virate probabil de catre angajator ulterior odata cu declaratiile rectificative care vor trebui intocmite.
1. De unde stiti ca nu a virat banii la stat pentru dvs ? .. aveti vreo dovada in acest sens? ... plata contributiilor se poate verifica doar prin doua modalitati : sesizarea organelor competente in acest domeniu sau actiunea in instanta...

2.
Hotararea definitiva si irevocabila,spune:
"Anuleaza decizia de concediere xxxxx/xxx/xx emisa de intimata.
Obliga intimata sa plateasca contestatorului despagubiri egale cu salariile indexate,majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat incepand cu data de 04.01.2010 pana la data pronuntarii hotararii."

Acesta este dispozitivul hotararii ? ... intrucat din acesta nu reiese ca s-a dispus si asupra reintegrariii .. daca nu ati solicitat acest lucru , atunci dvs nu mai sunteti salariat de la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti ...

"La promovarea actiunii trebuia sa solicitati si obligarea angajatorului la plata contributiilor catre stat pentru salariul aferent perioadei stabilite de catre instanta de judecata... "

Angajatorul are aceasta obligatie,in cf. cu prevederile Codului Fiscal...