Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mai are vreun drept sa locuiasca in imobil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mai are vreun drept sa locuiasca in imobil?

Va rog, daca stie cineva sa-mi raspunda.
Pe scurt:
- divort pronuntat in ian 2011
- partaj imobil coproprietate data sentinta in oct 2011 (la fond)
- mi-a fost dat mie imobilul in intregime si in natura, obligandu-ma sa dau sulta
- am facut apel eu, contestand valoarea prea mare a sultei stabilita la fond
- acum fostul sot vrea sa intre cu forta in imobil si sa locuim din nou impreuna
- el a plecat din acest imobil (dec 2010) de buna voie dandu-mi in scris ca e de acord sa schimb yala de acces si sa nu mai intre pana nu se termina partajul.
El, mai are vreun drept legal sa locuiasca in acel imobi?

Va multumesc frumos
Hotararea primei instante este definitiva si executorie, in consecinta nu prea mai are dreptul de a locui acolo
Ciprian Maftei, Consilier juridic
Nu e definitiva si irevocabila. Am facut eu apel si am contestat valoarea prea mare a sultei. Apelul nu s-a terminat inca.
Repet, este definitiva si executorie, nu trebuie sa fie irevocabila. Irevocabila devine dupa ce s-a trecut prin toate caile de atac sau s-a renuntat la acestea
Multumesc frumos, Domnule Ciprian.
Hotararile (sentintele) primei instante sun intotdeauna definitive si executorii? Asta trebuie sa inteleg? Pe mine chiar ma avantajeaza acest lucru.
Potrivit codului de procedura civila , in vigoare in momentul introducerii actiunii de partaj (inteleg ca anul 2011), art. 377 al. (1) hotararile definitive sunt:
1. hotărârile date în primă instanţă, potrivit legii, fără drept de apel ;
2. hotărârile date în primă instanţă care nu au fost atacate cu apel sau, chiar atacate cu apel, dacă judecata acestuia s-a perimat ori cererea de apel a fost respinsă sau anulată ;
3. hotărârile date în apel ;
4. orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu apel .

Potrivit art.377 alin.2 C.proc.civ., sunt hotărâri irevocabile :
1. hotărârile date în primă instanţă, fără drept de apel, nerecurate;
2. hotărârile date în primă instanţă, care nu au fost atacate cu apel;
3. hotărârile date în apel, nerecurate;
4. hotărârile date în recurs chiar dacă prin acestea s-a soluţionat fondul pricinii;
5. orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs

Dumneavoastra insa nu va incadrati in niciunul dintre aceste cazuri. Aveti o hotarare pronuntata in fond, impotriva careia s-a facut apel. Deci hotararea nu este nici definitiva nici irevocabila. Cu atat mai putin executorie.

Din punctul meu de vedere, fostul sot fiind coproprietar al imobilului are dreptul sa locuiasca acolo.
Ce puteti face dumneavoastra, este sa formulati o cerere de ordonanta presedintiala prin care sa solicitati instantei sa va atribuie imobilul pana la solutionarea definitiva a cererii de partaj.