Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare de divort irevocabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare de divort irevocabila

Buna ziua, am o nelamurire va rog sa ma ajutati.
In urma unui proces cu fostul meu sot hotararea mea judecatoreasca a ramas irevocabila si al fostului meu sot definitiva:
Intrebarea mea este ce diferenta este intre definitiva si irevocabila
Si in cat timp trebuie sa-i achit suma de bani daca pe hotarare nu am nici un termen?
Va multumesc anticipat
Atat sulta cat si cheltuielile de judecata se prescriu in termen de 3 ani la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti.

In primul rand va multumesc mult.
In caz ca nu pot sa-i achit in 2-3 ani ce se pota intampla?
2. Momentul la care o hotărâre judecătorească rămâne definitivă:
Sunt hotărâri definitive (art. 377 alin. 1 C proc. civ.):
• hotărârile date în primă instanţă, potrivit legii, fără drept de apel;
• hotărârile date în primă instanţă care nu au fost atacate cu apel sau, chiar atacate cu apel, dacă judecata acestuia s-a perimat ori cererea de apel a fost respinsă sau anulată;
• hotărârile date în apel;
• orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu apel.

3. Momentul la care o hotărâre judecătorească rămâne irevocabilă:
Sunt hotărâri irevocabile (art.377 alin.2 C.proc.civ.):
• hotărârile date în primă instanţă, fără drept de apel, nerecurate;
• hotărârile date în primă instanţă care nu au fost atacate cu apel;
• hotărârile date în primă instanţă, nerecurate;
• hotărârile date în recurs chiar dacă prin acestea s-a soluţionat fondul pricinii;
• orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.

4. Actele necesare pentru legalizarea hotărârilor judecătoreşti:
• cerere;
• hotărâre judecătorească (dactilografiată, în atâtea exemplare câte copii legalizate se solicită);
• taxă de timbru de 2 RON, pentru fiecare copie legalizată eliberată;
• timbru judiciar de 0,15 RON, pentru fiecare copie legalizată eliberată.

5. Persoanele care pot solicita legalizarea hotărârii:
Orice parte în proces, personal sau prin mandatar avocat, cu împuternicire avocaţială, sau mandatar neavocat, cu procură specială în acest sens, poate solicita legalizarea hotărârii judecătoreşti.

daca nu aveti un termen stipulat in care sa achitati sulta, sotul poate pune in executare hotararea
termenul de 3 ani curge din momentul pronuntarii, daca sotul nu incearca in astia 3 ani sa recupereze sulta, dreptul sau la actiune se prescrie
Haideti sa nu ne pripim. In ce sens a dumneavoastra e irevocabila si in ce sens e a sotului doar definitiva?

Dupa judecata in fond, ati ajuns si in caile de atac? Intreb pentru ca de principiu daca hotararea dumneavoastra este irevocabila, tot irevocabila va fi si a sotului dumneavoastra. Doar pentru ca inca nu poarta mentiunea irevocabil, nu inseamna ca nu este irevocabila. Aceasta mentiune se inscrie pe hotararea judecatoreasca printr-o formalitate. Caracterul irevocabil il da fie solutionarea cauzei prin epuizarea cailor de atac, fie prin neutilizarea lor.

Diferenta intre irevocabil si defintiv, si scriu asta si pentru "colegul" de mai sus care nu vede nicio difrenta, este aceea ca in cazul hotararilor definitive exista cai de atac ce pot fi folosite, iar in cazul celor irevocabile nu mai exista cai de atac.

o sa va scriu si o sa va trimit comunicarea care am primit-o prin posta , asa o sa intelegeti mai bine si o sa ma lamuriti si pe mine