Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizare sentinta

buna ziua, in materie de succesiuni, sentintele trbuie legalizate cu mentiune definitiva si irevocabile sau trebuie investite cu formula executorie? am facut tranzactie la primul termen, ni se va elibere fiecaruia dintre noi, la cerere cate o copie a hotararii legalizate sau investite? multumim!
Buna ziua,

Legalizarea hotararii judecatoresti

In materie civila si comerciala
1. Condiţii:
Pentru ca o hotărâre judecătorească în materie civilă sau comercială să poată fi legalizată, este necesar ca aceasta să fi rămas definitivă sau irevocabilă.

2. Momentul la care o hotărâre judecătorească rămâne definitivă:
Sunt hotărâri definitive (art. 377 alin. 1 C proc. civ.):
• hotărârile date în primă instanţă, potrivit legii, fără drept de apel;
• hotărârile date în primă instanţă care nu au fost atacate cu apel sau, chiar atacate cu apel, dacă judecata acestuia s-a perimat ori cererea de apel a fost respinsă sau anulată;
• hotărârile date în apel;
• orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu apel.

3. Momentul la care o hotărâre judecătorească rămâne irevocabilă:
Sunt hotărâri irevocabile (art.377 alin.2 C.proc.civ.):
• hotărârile date în primă instanţă, fără drept de apel, nerecurate;
• hotărârile date în primă instanţă care nu au fost atacate cu apel;
• hotărârile date în primă instanţă, nerecurate;
• hotărârile date în recurs chiar dacă prin acestea s-a soluţionat fondul pricinii;
• orice alte hotărâri care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.

4. Actele necesare pentru legalizarea hotărârilor judecătoreşti:
• cerere;
• hotărâre judecătorească (dactilografiată, în atâtea exemplare câte copii legalizate se solicită);
• taxă de timbru de 2 RON, pentru fiecare copie legalizată eliberată;
• timbru judiciar de 0,15 RON, pentru fiecare copie legalizată eliberată.

5. Persoanele care pot solicita legalizarea hotărârii:
Orice parte în proces, personal sau prin mandatar avocat, cu împuternicire avocaţială, sau mandatar neavocat, cu procură specială în acest sens, poate solicita legalizarea hotărârii judecătoreşti.

6. Instanţa competentă pentru soluţionarea cererii:
Instanţa care a soluţionat cauza în primă instanţă, chiar dacă se solicită legalizarea hotărârilor pronunţate în căile de atac.

Cu stima,

legalmgm, utilizator
Buna ziua,
Am si eu o intrebare si anume: daca am facut cerere de interventie intr-un dosar, cerere ce mi-s fost respinsa am dreptul sa cer legalizarea hotararii definitive si irevovabile care s-a dat in acel dosar pentru a-mi servi intr-unalt proces?
Multumesc anticipat.
Gabriela Pintea, Consilier juridic