Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor in penal nelamurit!urgent!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor in penal nelamurit!urgent!!!

sunt martor intr-un dosar penal pt lovirea si alte violente si am dat o declaratie in faza de urmarire penala la parchet iar acolo am fost intrebat daca sunt de acord cu testul poligraf si am acceptat.Daca in fata judecatorului sustin ca nu mai doresc sa fac acest test ce mi se poate intampla?astept raspuns urgent .multumesc !
Nu vi se poate intampla nimic,ca martor oricum depuneti marturia sub juramant iar marturia mincinoasa se pedepseste.
Nu faceti nici un test poligraf in fata judecatorului, acesta se face doar cu acordul dvs numai in faza de urmarire penala
va multumesc pt ajutor insa nu am facut acest test in faza de urmarire penala doar mi-am dat acordul insa maine voi fi audiat ca martor si daca voi si intrebat de procuror daca sunt de acord cu testul poligraf si o sa il refuz nu o sa patesc nimica pt ca m-am razgandit ?pot sa imi mentin declaratia pe care am dat-o la parchet si sa manetionez k nu mai sunt de acord cu testul ?ma scuzati pt deranj imnsa mi-e frica ca o sa imi faca dosar procurorul daca refuz poligraful .
citi cu atentie raspunsurile din forum, colegul meu Razvan Patrascu a raspuns destul de clar, iar eu v-am spus ca nu faceti nici un test in faza cercetarii judecatoresti, adica maine de exemplu!
Multumesc foarte mult pt raspunsuri si ma scuzati pt deranj!