Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii virarea banilor pe cardul de salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

virarea banilor pe cardul de salariu

Buna seara,
pot sa-mi aleg , ca si salariat , banca la care sa-mi fie virat salariul.Angajatorul vireaza toate salariile la o singura banca , desi mai multi dintre angajati ar dori virarea acestora la bancile unde au credite sau isi fac diverse plati.Dar din pacate nimeni nu are curajul sa solicite acest lucru.Multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Salariul se vireaza in baza unei conventii cu banca.Sunt firme care au deschise conturi la mai multe banci, insa numai una este cea care este folosita pentru salarii.
@ioanbrasov

Puteti sa va alegeti banca insa mai mult ca sigur ca va veti lovi de refuzul angajatorului de a va plati salariul in acel cont, caz in care va trebui sa-l actionati in instanta.
Nu exista nicaieri in lege interdictia de a va alege o banca unde sa va fie transferat salariul.
multumesc de raspuns , dar exista oare vreo lege in care sa se specifice acest lucru?
Care lucru?
Probabil o lege in care sa se specifice ca nu este interzis prin nicio lege...??
Nu exista decat o explicatie logica: o conventie cu o banca este un contract intre cei doi parteneri, ce cuprinde obligatii, conditii impuse, avantaje etc. pentru ambele parti.
Mai exista si "complicatia" virarii salariilor in mai multe conturi (banci), care implica operatiuni contabile diferite ca adresa (viramente), cu posibilitati marite de comitere erori de catre personalul operant...etc.