Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme dezbatere succesiune. Lipsa certificatului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme dezbatere succesiune. Lipsa certificatului de deces a persoanei decedate

Daca o persoana a decedat cu multi ani in urma nu are mostenitori si nu i se gaseste certificatul de deces la starea civila,este inregistrata alta persoana care a decedat cam in aceeiasi perioada ( o vecina care locuia la 2 case de decedata ) ,care este modalitatea de a dezbate succesiunea ?
Cum adica sa nu se gaseasca la starea civila inscrierile din registre cu privire la deces? Cand a avut loc decesul?
inainte de 1989. cAsa s-a darmat si a ramas un loc viran. Pai v-am spus atunci a inmormantat pe defunct primaria.si acestia au s pus ca la cei inmormintati de primarie nu li se intocmea act de deces???
Dar la adresa unde a locuit batrinul, culmea figureaza o femeie cu act de deces, carea murit la citeva zile dupa acesta.
Asta este traim in Romania. Batrinul nu a avut mostenitori. Era rus ramas din timpul razboiului. Nu exista acte de nastere nimic.Acte privind casa si faptul ca a locuit acolo sunt ,dar lipseste actul de deces..
leusan, utilizator
Chiar nu pot sa cred asa ceva.
Cat inainte de 1989? Cum sa nu aibe vreo evidenta? Ca doar nu suntem in 1700
Pai daca nu are mostenitori, cine sa dezbata mostenirea?
Ciprian Maftei, Consilier juridic
incredibil dar adevarat!
leusan a scris:

Daca o persoana a decedat cu multi ani in urma nu are mostenitori si nu i se gaseste certificatul de deces la starea civila,este inregistrata alta persoana care a decedat cam in aceeiasi perioada ( o vecina care locuia la 2 case de decedata ) ,care este modalitatea de a dezbate succesiunea ?

În ce calitate să dezbateţi succesiunea? În lipsa moştenitorilor pînă la gradul patru inclusiv sau a legatarilor, succesiunea o culege statul.