Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dizolvarea firmei si incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dizolvarea firmei si incetarea contractului de munca

Va rog sa imi spuneti in cazul unei firme dizolvata cu lichidare(radiata) din 04.03.2013 care avea doua salariate in CCC ,una pana in 04.2013,alta pana in 02.2014 cu ce data le incetez contractele de munca?
Cu data de 04.03.2013 ...
in cazul acesta mai trebuie si decizie de incetare a suspendarii sau direct decizie de incetare contract? daca trimit deciziile astazi este vreo problema? cu ce litera se inceteaza in cazul dizolvarii???.....va multumesc
Se face decizie de incetare a suspendarii si, totodata, si de incetare a c.i.m. ...
va respect functia si va multumesc pentru raspuns dar nu stiu ce sa fac din cauza ca am sunat si la ITM si mi s-a spus ca trebuie sa incetez contractele celor doua atunci cand expira suspendarea pentru ingrijire copil........nu mai stiu ce solutie sa aleg
Aratati-le functionarilor de la ITM urmatoarea prevedere legala din Codul muncii:

Art. 60. - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.