Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contul pentru educatie permanenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contul pentru educatie permanenta

Va adresam o intrebare la care nu reusim sa primim raspuns, prin urmare, nu stim exact unde sa ne adresam. Avem un baietel nascut pe data de 03.07.2012 si, citind articolul 356 din Legea Educatiei 1/2011 (si in cea modificata), am inteles ca, in calitate de parinti, putem sa deschidem un cont pe numele copilului la Trezoreria Statului pentru alocarea de catre stat a sumei de 500 euro. Ne puteti spune daca copilul nostru beneficiaza de acest drept si carei institutii trebuie sa ne adresam .
Va multumim pentru timpul acordat.
Buna ziua!
Pana in acest moment nu au fost elaborate, aprobate si publicate in Monitorul Oficial Normele privind deschiderea, gestionarea şi accesul la contul pentru educaţie permanentă,
rezultă că beneficiul prevăzut de art. 356 din Legea educației naționale este, la acest moment, unul pur teoretic.
Asa ca asteptam elaborarea si aprobarea prin hotărâre a Guvernului a acestor norme ca sa putem pune in aplicare o LEGE DEJA IN VIGOARE.
Potrivit alineatului (8) al art. 356 din lege, sprijinul de stat pentru exercitarea dreptului la educaţie permanentă prin acordarea sumei reprezentând echivalentul în lei a 500 euro se acordă tuturor copiilor născuţi după data intrării în vigoare a Legii nr. 1/2011.
Prevederea trebuiei interpretată însă în coroborare cu dispozițiile art. 361 alin. (3) lit. e) din Legea nr. 1/2011, conform cărora măsura acordării a 500 de euro pentru educaţia permanentă a fiecărui nou-născut se aplică începând din anul 2013, cu mențiunea că prevederile art. 361 alin. (3) lit. e) se prorogă până la data de 31 decembrie 2013.
Asa este , dar am specificat ca pana in feb , dată fiind această precizare și având în vedere că normele privind deschiderea, gestionarea şi accesul la contul pentru educaţie permanentă se aprobă prin hotărâre a Guvernului, hotărâre ce nu a fost încă adoptată, rezultă că beneficiul prevăzut de art. 356 din Legea educației naționale este, la acest moment, unul pur teoretic.
De la 01.01.2014 se poate pune in aplicare acea prevedere cu privire la contul permanent pentru educatie ... in conditiile in care nu intervine o alta modificare a textului de lege.
Ordonanta de urgenta nr. 99/2016

Art. 18.

(1) Termenele prevăzute la art. 361 alin. (3) lit. e) şi g) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, se prorogă până la data de 1 martie 2017.
m_m, utilizator