Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sprijin de stat pentru educatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sprijin de stat pentru educatie

Buna ziua!
Am un copil nascut in anul 2014, celalalt nascut in anul 2016,in legatura cu Legea nr 1/2011, cum beneficiez de ajutorul pentru nou nascuti de 500 de euro, avand in vedere ca acum am aflat de existenta acestei legi de pe site-ul Dvs.
Multumesc
Prevederile respective nu sunt aplicabile in prezent.

OUG nr. 99/2016
Art. 18.
(1) Termenele prevăzute la art. 361 alin. (3) lit. e) şi g) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, se prorogă până la data de 1 martie 2017.

Insa mai multe detalii vom stii dupa ce Guvernul va adopta Normele privind deschiderea, gestionarea şi accesul la contul pentru educaţie permanentă.