avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sprijin de stat pentru educatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sprijin de stat pentru educatie

Buna ziua!
Am un copil nascut in anul 2014, celalalt nascut in anul 2016,in legatura cu Legea nr 1/2011, cum beneficiez de ajutorul pentru nou nascuti de 500 de euro, avand in vedere ca acum am aflat de existenta acestei legi de pe site-ul Dvs.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 20 Februarie 2017
Prevederile respective nu sunt aplicabile in prezent.

OUG nr. 99/2016
Art. 18.
(1) Termenele prevăzute la art. 361 alin. (3) lit. e) şi g) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, se prorogă până la data de 1 martie 2017.
........

Insa mai multe detalii vom stii dupa ce Guvernul va adopta Normele privind deschiderea, gestionarea şi accesul la contul pentru educaţie permanentă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea1/2011 art 356 sandor5657 sandor5657 Buna ziua! Am un copil nascut in anul 2014 si unul nascut in 2016. Cum beneficiez de suma de 500 euro pt. fiecare copil, daca numai acum am aflat de legea ... (vezi toată discuția)
Contul pentru educatie permanenta Costine Costine Va adresam o intrebare la care nu reusim sa primim raspuns, prin urmare, nu stim exact unde sa ne adresam. Avem un baietel nascut pe data de 03.07.2012 si, ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea educatiei nationale 1/2011 solomonalexa solomonalexa Buna ziua, Va rog sa imi clarificati unele aspecte legate de legea educatiei nationale 1/2011. In primul rand am vazut ca sunt OU care amana intrarea in ... (vezi toată discuția)