Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nume introdus in Biroul de Credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nume introdus in Biroul de Credite

Buna ziua, am un card de cumparaturi in rate egale fara dobanda de la o banca de aproximativ 6 ani, timp in care mi-am achitat intotdeauna la timp ratele scadente.
Din cauza unor probleme financiare am intarziat mai mult de 30 de zile plata sumei scadente de 260 de lei, iar banca m-a bagat in biroul de credite pe o perioada de 5 ani.
Mentionez ca numai am alte credite, datorii sau restante la alte institutii bancare iar suma respectiva am platit-o integral. Am facut o petitie catre banca respectiva, in care ii rog sa scoata din biroul de credite deoarece consider ca e o pedeapsa prea aspra 5 ani sa nu pot beneficia de credite pentru o suma relativ mica pe care am si achitat-o.
Intrebarea mea este unde pot contesta un eventual raspuns negativ la petitia mea? La ce fel de instanta judecatoreasca, judecatorie sau tribunal? Daca e de competenta tribunalului la ce sectie anume?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Aşteptaţi mai întâi răspunsul băncii, fiind o datorie asa mica şi faptul ca ati achitat rapid, poate fi favorabil dvs, la tribunal din păcate nu aveţi ce petiţie sa înaintati.
Va multumesc pentru raspuns. Voiam sa stiu in ce mod pot ataca in instanta un eventual raspuns negativ al lor la cererea mea.
Nu aveţi temei de drept, a fost depăşit termenul, aceasta este problema, cred ca şi în contractul dvs de credit este prevăzut.
Am inteles, deci singura varianta este sa-mi aprobe conducerea bancii respective cererea trimisa?
Asa este, sper sa fie favorabil, banca poate sa ceara anularea înscrierii, dvs nu sunteţi un rău platnic.